Rodzice uważajcie na błędy we wnioskach o 500 plus
fot. ZUS Opole
Opolscy rodzice aplikują o 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Od 1 lutego ZUS w Opolu zanotował już ponad 91 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze. Niestety rodzice ciągle popełniają błędy, które mogą opóźniać przyznanie i wypłatę pieniędzy.
Nowy okres rozliczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” startuje już od przyszłego miesiąca czyli od czerwca i potrwa do końca maja 2024 r. Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Błędów i niedociągnięć we wnioskach o świadczenie wychowawcze jest mniej niż jeszcze rok temu. Jednak wciąż bywa, że na przykład dwoje rodziców wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko, a przecież może je pobierać tylko jeden z nich. Jeśli rodzice mieszkają razem i wspólnie wychowują dziecko, to pieniądze dostanie ten, który złożył wniosek pierwszy. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo, więc każdy z rodziców otrzymuje 250 złotych. Ponadto ważne jest, by wnioskodawcy zanim wyślą elektroniczny wniosek sprawdzili numer rachunku bankowego, a także pesel dziecka. Niestety błędy w tych danych mogą wydłużyć proces przyznawania świadczenia oraz wypłacania należności.
Przed wysłaniem wniosku o świadczenie 500 plus, warto sprawdzić poprawność wszystkich danych, zwłaszcza numeru PESEL dziecka i rachunku bankowego. To gwarantuje szybką wypłatę świadczenia.
Źródło: ZUS Opole
Najnowsze artykuły
- 31 października „Horyzonty" zapraszają na sprzątanie nekropolii przy ul. Wrocławskiej w Opolu
- MZK w Opolu przygotował specjalny rozkład na Wszystkich Świętych
- Uwaga kierowcy! Most Zamkowy wraca na swoje miejsce. Sprawdź utrudnienia
- Hubertowiny Opolskie 2025 – święto tradycji i wspólnoty
- Ozimska Park w Opolu z nową częścią handlową - 18 października oficjalne otwarcie



