Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Rośnie liczba zagranicznych działaności w naszym regionie

 źródło: Pixabay

Już 395 cudzoziemców na Opolszczyźnie jest pracodawcą lub prowadzi jednoosobową działalność. W skali kraju jest już 23 tysiące takich firm.

W Polsce od kilku lat dynamicznie wzrasta liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Pod koniec 2020 roku było ich 750 tysięcy, a już na koniec kwietnia przekroczyła granicę 780 tysięcy. Obecnie, jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, składki są odprowadzane za 818,7 tysiąca zagranicznych pracowników z czego aż 22,843 tysiące na Opolszczyźnie.

Nigdy wcześniej na Opolszczyźnie liczba cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą nie była tak wysoka. Tuż przed wakacjami w regionie było 395 cudzoziemskich przedsiębiorców zgłoszonych jako płatnicy składek w ZUS. Prawie połowa z nich, bo 166 osób deklarowało obywatelstwo ukraińskie. Rok temu obcokrajowców, którzy prowadzili przedsiębiorstwa było 364, a paszportem ukraińskim posługiwało się wówczas 145 osób.
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

W skali całej Polski, liczba płatników składek ZUS nie będących obywatelami polskimi to blisko 23 tysiące osób. Własny biznes w Polsce prowadzą obecnie przedstawiciele 117 państw. Co ważne, coraz częściej sił na wolnym rynku jako samozatrudnieni lub przedsiębiorcy próbują obywatele Salwadoru, Ghany, Nepalu, czy Nowej Zelandii. Nie brakuje też przedstawicieli Madagaskaru, Gwinei, Malezji, Kuby, a nawet Sudanu bądź Singapuru.

źródło: ZUS/GP

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook