sobota, 27 lutego 2021

Rozłam w Porozumieniu. Bielan i Bortniczuk poza partią

 źródło: FB/Poseł Kamil Bortniczuk

Kamil Bortniczuk, poseł Ziemi Opolskiej oraz Adam Bielan, europoseł i przewodniczący Konwencji Krajowej „Porozumienia” wykluczeni z partii. Wnioski o wyrzucenie polityków zostały przyjęte przez aklamację.

Konflikt nabrał rumieńców po przeprowadzeniu kwerendy dokumentów statutowych partii. Jak poinformował Adam Bielan, szef Konwencji Krajowej Porozumienia, prezesowi Jarosławowi Gowinowi już trzy lata temu wygasła kadencja szefa partii i wedle statutu ugrupowania to Adam Bielan stoi teraz na czele „Porozumienia”.

Na ostatnim kongresie nie wybrano prezesa partii. Z uwagi na pandemię, nie można było zorganizować kongresu w ubiegłym roku, ale na poprzednim kongresie w 2017 r. nie został wybrany prezes partii. Wybrano wszystkie inne władze - zarząd, prezydium, przewodniczącego Konwencji Krajowej, ale nie wybrano prezesa Gowina.
Adam Bielan dla PAP

W czwartek odbyło się prezydium “Porozumienia”, podczas którego skierowano wnioski o zawieszenie, a następnie wydalenie trzech członków partii i jeden wniosek dotyczący Adama Bielana o zawieszenie.

To są niepoważne argumenty i chyba nikt nie ma wątpliwości, że to Jarosław Gowin jest prezesem Porozumienia.
Magdalena Sroka, rzeczniczka Porozumienia

Oliwy do ognia w sprawie dolał także opolski poseł Kamil Bortniczuk, który skomentował w mediach społecznościowych zawieszenie Adama Bielana.

Obrady już się zakończyły. Wielu członków, w tym ja, odmówiło udziału w głosowaniu, ponieważ nie zapewniono jego tajności, a prezydium obradowało w niezgodnym ze statutem składzie. Jestem pewny w 200%, że zawieszenie Adama Bielana jest prawnie bezskuteczne.
Kamil Bortniczuk, poseł Porozumienia

W piątkowe popołudnie „Porozumienie” wydało oświadczenie podpisane przez większość parlamentarzystów należących do partii. Udzielili oni pełnego poparcia dotychczasowemu prezesowi Jarosławowi Gowinowi, jako wybranemu demokratycznie i bez głosów sprzeciwu. Pod dokumentem podpisał się Marcin Ociepa, poseł Ziemi Opolskiej i wiceminister obrony narodowej, ale nazwiska Bortniczuka na liście brak.

źródło: Porozumienie

W piątkowy wieczór władze „Porozumienia” przyjęły przez aklamację 23:0 wnioski o wykluczenie z partii Adama Bielana i Kamila Bortniczuka. Następnie sprawą zajął się sąd koleżeński, który zatwierdził wydalenie wspomnianych polityków z partii.

Gość w kawiarence

Facebook