poniedziałek, 21 czerwca 2021

Rozpoczął się sezon kąpielowy. Ratownicy już czuwają

 źródło: WOPR Województwa Opolskiego

Mieszkańcy Opolszczyzny już mogą cieszyć się bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą. Ratownicy WOPR są obecni w 6 bazach zlokalizowanych nad Jeziorem Turawskim, Jeziorem Nyskim, rzece Odrze w Koźlu i w Brzegu, a także w Dębowej i Januszkowicach.

Patrole rotacyjne do 31 października, zakup sprzętu ratowniczego, zajęcia dla odpoczywających i uprawiających czynne formy wypoczynku na dozorowanych obszarach czy zajęcia profilaktyczne w szkołach – to plan WOPR na tegoroczny sezon letni. Pieniądze na ten cel przekazał Samorząd Województwa, który już od kilku lat wspiera służby ratownicze w poprawie bezpieczeństwa nad wodą.

Przekazujemy pieniądze związane z bezpieczeństwem, dofinansowujemy wyposażenie. Chcemy, aby ratownicy czuli, że mają wsparcie materialne.
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego

W ramach dotacji WOPR zakupi drona, który wesprze działalność patrolową ratowników. Do ich dyspozycji będzie także świeżo odremontowany budynek w Januszkowicach. Władze województwa zapewniły także wkład własny do programu pn. „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych”. Zakupiona w ten sposób specjalistyczna łódź kabinowa będzie stacjonować na Jeziorze Turawskim. Dzięki niej akcje ratunkowe będzie można prowadzić także podczas trudnych warunków pogodowych.

Jak co roku, WOPR apeluje przede wszystkim o zdrowy rozsadek i odpowiedzialną postawę.

Cały czas mówimy o niefrasobliwości. Absolutnie zakazujemy wejścia do wody po spożyciu alkoholu. Korzystajmy z plaż tam, gdzie są ratownicy.
Dariusz Krawiec, wiceprezes opolskiego WOPR

Patrole rotacyjnie będzie wykonywać 12 ratowników. Dodatkowo w stanicy w Turawie stałe dyżury pełni bosman.

źródło: UMWO/JM

Gość w kawiarence

Facebook