poniedziałek, 21 czerwca 2021

Rusza budowa obwodnicy Olesna. Koszt? Blisko 700 mln zł

 źródło: GDDKiA

Po Praszce przyszedł czas na Olesno. Wojewoda opolski wydał zgodę na rozpoczęcie budowy kolejnej obwodnicy w regionie. Odcinek o długości prawie 25 kilometrów stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11.

To inwestycja warta prawie 700 mln złotych. Nowa trasa ma zapewnić komfort życia mieszkańcom i ułatwienie ruchu tranzytowego, tworząc połączenie ponadregionalnej drogi tranzytowej łączącej województwa wielkopolskie, opolskie i śląskie. Nowa obwodnica umożliwi także lepsze skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 11 oraz w województwie opolskim.

Na tę chwilę mieszkańcy Olesna czekali już od 15 lat. Pierwotnie budowę planowano w 2005 roku, ale wtedy zablokowały ją lokalne komitety protestujące oraz burmistrz Sylwester Lewicki. Problemem była jej lokalizacja – droga miała biec przez południową część miasta, a protestujący oczekiwali jej po północnej. W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu zaplanowała budowę obwodnicy po północnej stronie.

Rozpoczęły się już pierwsze prace. Trwa wycinka lasów. Planowo ma być wyciętych prawie 134 ha drzew.

Są to prace przygotowawcze dla tej inwestycji, trwa wycinka drzew oraz prace przy wykopaliskowych ratunkowych badaniach archeologicznych.
Agata Andruszewska, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu

Początek przebiegu trasy będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu m. Kolo­nia Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą drogę krajową nr 11 z drogą ekspresową S11. Koniec zlokalizowany będzie na granicy woj. opolskiego i śląskiego, dowiązując się do istniejącej drogi krajowej nr 11 w pobliżu miejscowości Łomnica poprzez tymczasowy łącznik oraz rondo łączące drogę ekspresową S11 z istniejącą drogą krajową nr 11.

obwodnica olesna wizualizacja
źródło: GDDKiA

W związku z budową obwodnicy powstaną również 24 obiekty mostowe, węzeł Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami oraz kolejne dwa ronda w ciągu obwodnicy.

Utworzona będzie także sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna oraz urządzenia melioracyjne.

Obwodnica ma powstać do listopada 2022 roku.

źródło: GDDKiA Opole/JZ

Gość w kawiarence

Facebook