środa, 21 kwietnia 2021

Rusza program rehabilitacji postcovidowej

 źródło: MZ

Decyzją ministra zdrowia wszyscy ozdrowieńcy powinni mieć szansę na szybki powrót pełnej sprawności. Nowy program rehabilitacji ma pomóc zarówno pacjentom z problemami wydolności fizycznej jak i oddechowej.

Program będzie finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Rehabilitacja pocovidowa, w zależności od stanu zdrowia pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, w oddziałach rehabilitacji, w specjalnych zakładach i uzdrowiskach.

Po przejściu COVID-19 ozdrowieńcy borykają się z całą gamą powikłań. Należy do nich m.in. znaczne pogorszenie wydolności płuc, obniżona sprawność fizyczna oraz przewlekłe zmęczenie. Łącznie, różnych dolegliwości może wystąpić nawet 50.

W Polsce mamy już ponad 2 mln osób, które przechorowały COVID-19. Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia.
Adam Niedzielski, minister zdrowia

Rehabilitacja będzie trwała od 2 do 6 tygodni i musi się rozpocząć się nie później niż 6 miesięcy po zakończeniu leczenia. W zakres zabiegów i ćwiczeń wejdą m.in.: kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia efektywnego kaszlu, inhalacje, indywidualne treningi marszowe, balneoterapia, masaż, hydroterapia, fizykoterapia czy treningi relaksacyjne.

rehabilitacja
źródło: MZ

Na Opolszczyźnie już możemy zapisać się na rehabilitację w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach oraz w Instytucie Naukowo-Badawczym Księdza Sebastiana Kneippa w Kamieniu Śląskim. Do udzielenia takich świadczeń będzie mógł przystąpić każdy wykwalifikowany podmiot medyczny.

źródło: MZ/JZ

Gość w kawiarence

Facebook