poniedziałek, 8 marca 2021

Ruszyła rejestracja osób 70+. Lawina zgłoszeń

 źródło: Pixabay

O godzinie 6:00 ruszyła rejestracja seniorów 70 + na szczepienia przeciwko COVID-19. Zainteresowanie jest tak duże, że infolinia 989 odnotowała ponad 300 tys. połączeń na minutę.

Tysiące chętnych i ograniczona liczba szczepionek. Nie każdemu udało się dziś uzyskać termin szczepienia. Ograniczenie dostaw od Pfizera, ma niestety negatywne skutki i wyraźnie opóźnia harmonogram szczepień.

Na godzinę 10:00 w całej Polsce zostało już tylko 150 tys. wolnych terminów i bardzo często są to pojedyncze terminy. W wielu miastach, jak Warszawa, w innych miejscowościach, już wolnych miejsc nie ma.
Michał Dworczyk, szef KPRM

W związku z zamieszaniem i kolejkami, które utworzyły się pod przychodniami w całym kraju, uruchomiono dodatkową opcję do zapisywania się na zastrzyki. To forma wiadomości SMS o treści “SZCZEPIMY SIE”, którą należy wysłać na numer 664 908 556.

SMS zapisz się na szczepienie
źródło: KPRM

Od tygodnia czas na wyłączną rejestrację mieli pacjenci powyżej 80 roku życia. Szczepienia mają ruszyć od poniedziałku 25 stycznia br. Zgodnie z rządowym harmonogramem szczepień uruchomiona dziś rejestracja obejmuje osoby urodzone w latach 1942 – 1951. System automatycznie wystawia elektroniczne skierowania zgodnie z danymi zawartymi w bazie danych numerami PESEL. Nie ma potrzeby podawania kodu, można także wybrać dowolny, wybrany przez siebie punkt szczepień. E – skierowanie jest ważne przez okres 90 dni.

Ponad 3 mln szczepień w pierwszym kwartale 2021 roku.
źródło: KPRM

Rejestracji można dokonać czterema drogami, aby usprawnić system zgłaszania. Zintegrowany system rejestracji automatycznie koordynuje zgłoszenia z grafikami punktów szczepień.

Pierwszym ze sposobów jest skorzystanie z elektronicznego konta pacjenta, którego rejestracja została specjalnie w tym celu uproszczona. Konto można założyć na stronie pacjent.gov.pl Do zalogowania potrzebny jest dowód z warstwą elektroniczną lub profil zaufany, który można potwierdzić za pośrednictwem banku.

Drugim ze sposobów jest rejestracja telefoniczna. Seniorzy nie muszą jej dokonywać osobiście, ponieważ przy rejestracji wystarczy podać imię i nazwisko oraz numer PESEL osoby zgłaszanej do szczepienia. Infolinia NFZ dedykowana rejestracji na szczepienia jest czynna całą dobę pod numerem 989.

Seniorzy, mogą też umówić osobistą wizytę w jednym z prawie 6 tysięcy punktów szczepień. Aktualny wykaz dostępny jest na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

Czwarta opcja to wspomniany już SMS “SZCZEPIMY SIE” na numer 664 908 556

Dodatkowo każda gmina ma obowiązek uruchomić transport dla osób, które miałyby problem z dotarciem do punktu szczepień. Taką potrzebę należy zgłosić telefonicznie w urzędzie gminy. Miejsce i termin szczepienia można zmienić, do podania pierwszej dawki preparatu. Po tym czasie stanie się to niemożliwe, z uwagi na fakt, iż każdy pacjent musi zostać zaszczepiony dwoma dawkami tego samego preparatu w terminie 3 – 4 tygodni. Chodzi o zagwarantowanie maksymalnej skuteczności szczepionki.

Każdorazowo do szczepienia pacjenta kwalifikuje lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego. Szczepionkę podaje się domięśniowo w ramię. Po szczepieniu należy odczekać na miejscu około pół godziny, aby sprawdzić czy nie wystąpiły niepożądane skutki uboczne. Osoba zaszczepiona dostanie specjalne zaświadczenie. Fakt podania preparatu zostanie również odnotowany przez personel medyczny w e- karcie pacjenta.

Po podaniu drugiej dawki zastrzyku, każdy otrzyma specjalny indywidualny kod QR. O jego wydruk można poprosić w punkcie szczepień, bądź pobrać na stronie mObywatel oraz Elektronicznym Koncie Pacjenta. Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić dzwoniąc pod infolinię NFZ 989, bądź na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

źródło: PAP/GP

Gość w kawiarence

Facebook