poniedziałek, 21 czerwca 2021

Ruszyły szczepienia dla osób powyżej 16. roku życia

Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepień ogłosił, że rozpoczyna się rejestracja wszystkich chętnych, którzy ukończyli 16 lat i chcą przyjąć dostępne na rynku preparaty.

E-skierowanie dla młodzieży jest już dostępne na internetowym koncie pacjenta. Osoby, które dopiero ukończą 16. rok życia będą miały możliwość zapisania się na szczepienie już tydzień po swoich urodzinach. Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer ma aprobatę Europejskiej Agencji Leków do stosowania u chętnych w tym wieku. Niezwykle ważne jest to, aby młody człowiek zgłaszając się na szczepienie miał ze sobą zgodę podpisaną przez rodzica lub przyszedł z opiekunem prawnym.

Od 17 maja przyśpieszony zostaje również termin przyjęcia drugiej dawki szczepionki. Każdy kto zaszczepi się AstrąZeneką, Pfizerem lub Moderną, będzie miał umawiany termin już po 35 dniach. Dodatkowo osoby aktualnie oczekujące na kolejne zaszczepienie, będą mogły starać się skrócić czas oczekiwania, poprzez przerejestrowanie się w swoim Punkcie Szczepień.

Z powodu zbyt małych dostaw preparatów, koordynator Pilotażowego Punktu Szczepień Powszechnych w opolskim Toropolu, dr Tomasz Halski złożył wniosek do NFZ o zamknięcie miejsca 1 czerwca. Decyzja ta spowodowana jest zbyt dużym kosztem utrzymania infrastruktury w stosunku do liczby wykonywanych szczepień. Punt ten przystosowany jest do przyjmowania nawet 1800 pacjentów na dobę, tymczasem tygodniowo nie było ich więcej niż 1500. Tomasz Halski zapowiedział, że punkt zostanie przeniesiony do przychodni przy ul. Waryńskiego.

autor: JZ

Gość w kawiarence

Facebook