poniedziałek, 21 czerwca 2021

Rząd przygotował kolejne ulgi dla przedsiębiorców

 źródło: KPRM

W przyjętej właśnie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu skutkom COVID-19 znalazła się między innymi obniżka czynszu dla najemców galerii handlowych. Kto jeszcze otrzyma pomoc?

Przedłużający się lockdown wymusił na rządzących wprowadzenie kolejnych zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Nowelizacja dotyczy między innymi najemców galerii handlowych, którzy mogą liczyć na sporą obniżkę czynszu. W okresie obowiązywania zakazu działalności tych obiektów zostanie on obniżony o 80%, a przez 3 miesiące od zniesienia zakazu – o 50%.

Zwrócono także uwagę na sytuację właścicieli sklepików szkolnych. Przedsiębiorcy, którzy wykażą 40% spadek przychodów od listopada 2020 r. do marca 2021 r. będą mogli liczyć na wsparcie w postaci zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, dotacji do 5 tys. zł i świadczeń postojowych. Oprócz wymienionych kryteriów, niezbędne jest, aby starający się o ulgę przedsiębiorca prowadził działalność oznaczoną według PKD kodami 47.11.Z i 47.19.Z.

Przygotowaliśmy wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w wyniku zamknięcia szkół oraz galerii handlowych, mieli znacznie ograniczoną możliwość prowadzenia działalności, a mimo to nie korzystali z dotychczasowych rozwiązań pomocowych, gdyż nie obejmuje ich system kodów PKD opisujących charakter działalności.
Jarosław Gowin, wicepremier, minister RPiT

Jest też dobra wiadomość dla branży turystycznej. Rząd postanowił kolejny raz przedłużyć możliwość wykorzystania vouchera turystycznego. Każdy, kto z powodu COVID-19 nie pojechał na zaplanowany urlop będzie miał na to dwa lata. Co ważne, termin liczy się od dnia, w którym impreza pierwotnie miała się odbyć. Rządzący podkreślają, że zmiany są odpowiedzią na apele branży turystycznej.

źródło: MRPiT/SI

Gość w kawiarence

Facebook