środa, 21 kwietnia 2021

Samiec antylopy bongo urodził się opolskim zoo!

 fot. ZOO Opole

To już drugi raz, kiedy w opolskim ogrodzie przyszła na świat antylopa bongo górskiego. Maluch nie ma jeszcze swojego imienia.

Samczyk przyszedł na świat pod koniec marca. To duży sukces hodowlany opolskiego zoo, bo rozmnażanie antylop w zamkniętych ogrodach jest niezwykle trudne i rzadko kończy się sukcesem.

Po paru dniach obserwacji widzimy już, że maluch rozwija się prawidłowo i chętnie korzysta z dobrodziejstwa mleka mamy.
Mariusz Włodarczyk, asystent działu hodowlanego w opolskim zoo
antylopa1
fot. ZOO Opole

To już drugie narodziny antylopy w opolskim zoo i to w tym roku! 27 stycznia na świat przyszła samica Karanga, która dołączyła do trzech dorosłych samic i jednego samca. Niemal 2 miesiące później urodził się samczyk. Młode razem z matkami są łączone w celu socjalizacji, by stworzyć grupę mogącą później razem chodzić po wybiegu. W polskich zoo antylop bongo jest 13, a na wolności żyje raptem około 80 osobników tego gatunku.

Trzeba pamiętać, że są to antylopy leśne, których w naturze człowiek nie jest w stanie zobaczyć, bo żyją w leśnych gęstwinach. Do tego mają świetny słuch i są bardzo płochliwe, łatwo ulegają stresowi. W ogrodzie zoologicznym trzeba więc stworzyć im naprawdę świetne warunki, by czuły się na tyle komfortowo, aby chciały się rozmnażać. My zadbaliśmy między innymi o to, by nasze bongo miały podłoże z naturalnej ściółki leśnej oraz odpowiednie zadrzewienie wybiegów. Równie istotna jest też codzienna praca z opiekunami. To wszystko sprawiło, że dziś cieszymy się z narodzin kolejnego malucha.
Mariusz Włodarczyk, asystent działu hodowlanego w opolskim zoo

Bongo górskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. W naturze bongo górskie występuje w afrykańskich lasach tropikalnych.

antylopa2
fot. ZOO Opole
źródło: ZOO Opole/IT

Gość w kawiarence

Facebook