Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Solidarna Polska przeciwko likwidacji oddziału psychiatrii

 źródło: wszn.opole.pl

Radni Sejmiku Województwa Opolskiego przyjęli uchwałę o likwidacji oddziału psychiatrii dla dorosłych „C” w szpitalu przy ul. Wodociągowej w Opolu. Członkowie Solidarnej Polski domagają się od zarządu regionu wycofania z tej decyzji.

Problemy w opolskiej służbie zdrowia się pogłębiają. Tym razem, na wrześniowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego Krzysztof Nazimek, dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu wystąpił z wnioskiem o wprowadzenie zmiany w statucie placówki w związku z ograniczeniem zakresu działalności medycznej szpitala poprzez likwidację „Oddziału Psychiatrii dla Dorosłych „C”. Decyzja ta jest podyktowana brakiem kadry lekarskiej i utrzymującą się od dłuższego czasu niską wyceną świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii.

W tej sytuacji, aby wykorzystać posiadane zasoby i uruchomić uzupełniającą działalność w zakresie kompleksowej opieki psychiatrycznej podjęto decyzję o organizacji na bazie Oddziału C Zakładu Opiekuńczo Leczniczego – to kontynuacja leczenia pacjentów, dla których zakończyło się leczenie stacjonarne, lecz nie mają oni warunków do samodzielnej egzystencji. ZOL ma być ukierunkowany na leczenie stacjonarne i przygotować tych pacjentów do samodzielnego funkcjonowania.
Krzysztof Nazimek, dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu

Uchwała o tak poważnej zmianie w szpitalu została przyjęta większością głosów radnych. Jednak z tą decyzją nie godzą się członkowie Solidarnej Polski. Poseł Janusz Kowalski opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie zarządu okręgowego Solidarnej Polski w tej sprawie.

Solidarna Polska domaga się wycofania z decyzji o likwidacji psychiatrii przez Zarząd Województwa Opolskiego tak, aby zapewnić pomoc mieszkańcom województwa opolskiego w zakresie psychiatrii, w szczególności w tak trudnych czasach pandemii. To już kolejny przypadek likwidacji jednostek służby zdrowia i oddziałów szpitalnych przez Marszałka Województwa Opolskiego w naszym regionie i zapewne nie ostatni. Niedługo do koalicji PO-PSL-MN przylgnie łatka grabarzy służby zdrowia w województwie opolskim.
Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski

Negatywną opinię w sprawie wniosku wydał też Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim. Do sprawy wrócimy.

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook