Spoofing. Nowa metoda nabierania przez oszustów
Policja ostrzega przed osobami, które podszywają się pod przedstawicieli urzędów, banków czy mundurowych, chcąc wyłudzić nasze dane osobowe bądź dostęp do konta bankowego. Dzięki rozwojowi technologii oszuści w łatwy sposób mogą zmienić numer wyświetlany na naszym telefonie i przez to możemy zostać zmanipulowani.
Przestępcy wykorzystują łatwowierność i naiwność swoich ofiar. Potrafią w kilka minut pozbawić nas oszczędności całego życia. Pod numerem, który mamy zapisany jako np. „mama” lub „doradca z banku” może skontaktować się z nami ktoś zupełnie inny. O ile bliską osobę możemy rozpoznać po głosie czy charakterystycznych zwrotach, to z pracownikami banków i urzędów bądź konsultantami firm telekomunikacyjnych jest zdecydowanie trudniej.
To właśnie wykorzystują osoby podszywające się. Informują np. o ataku hakerskim na stronę banku i szybkiej konieczności zablokowania konta. W tym celu proszą o podanie danych wrażliwych, takich jak: pesel, numer dowodu osobistego czy hasła dostępu. W tak łatwy sposób można pozbawić się oszczędności.
Dlatego jeśli otrzymamy telefon, od osoby, która wyda nam się podejrzana, będzie naciskać na jak najszybsze podanie danych i nie daje czasu na spokojne zastanowienie się i ponagla – najlepiej samodzielnie wybrać numer danej instytucji i poinformować o zdarzeniu. Można też udać się osobiście do placówki, aby zweryfikować otrzymane informacje.
Oszuści używają wysublimowanych metod socjotechnicznych, by omamić potencjalne ofiary, zszokować informacją o zagrożeniu i zmusić do błędów działających pod presją czasu nieświadomych ludzi. Funkcjonariusze podkreślają, że oszuści działają według podobnych schematów, dlatego ważne jest ograniczone zaufanie, zachowanie spokoju i weryfikacja otrzymanych informacji.
Ponieważ telefony wykonywane są z sieci internetowych, a nie sieci telefonicznych służby nie są w stanie ich blokować. Trzeba więc być ostrożnym i zachować zdrowy rozsądek, a w razie wątpliwości samodzielnie zgłosić podejrzane telefony instytucją lub policji.
źródło: KWP Opole
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji