Spotkanie Ministrów Obrony Narodowej Polski i Rumunii w Opolu i Łambinowicach

W poniedziałek (5.09) do Opola przyjechali Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej oraz Vasile Dincu, minister obrony Rumunii.
W czasie rozmów zostały poruszone tematy sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz pomocy udzielanej Ukrainie po rosyjskiej agresji na ten kraj. Omówiona została także współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Rumunią oraz wspólne priorytety modernizacyjne armii obu państw.
Dlatego, że wzmacniając polskie siły zbrojne czy rumuńskie siły zbrojne, dbamy o bezpieczeństwo nie tylko Polski i Rumunii, tylko całej wschodniej flanki NATO. Jesteśmy państwami, których sąsiadów spotkała wojna. Staramy się o to, żeby wzmocnić nasze siły zbrojne, żeby odstraszyć agresora, żeby władcy Kremla nie odbudowali imperium zła, żeby wojna na Ukrainie nie rozlała się dalej.
Nasze wojska mają bogatą współpracę. Rozmawialiśmy dzisiaj o tym, w jaki sposób możemy wzbogacić naszą współpracę. Zależy nam, aby dalej iść razem. Cieszę, że mogłem spotkać się z rumuńskimi żołnierzami, którzy trenują w Polsce i bardzo chwalili sobie warunki. To kolejny dowód na to, że jesteśmy razem na wschodniej ścianie. Mogę powiedzieć, że niemal w 100 proc. zgadzamy się z rozwiązaniami, które proponuje Polska.
Następnie obie delegacje Polski i Rumunii udały się na cmentarz w Łambinowicach, gdzie upamiętniono rumuńskich żołnierzy spoczywających na tej nekropolii.

Dziękuję za to, że tak sprawnie udało nam się wspólnie odpowiednio uhonorować to miejsce. Jest to dla mnie zaszczyt brać udział w tak ważnym wydarzeniu. Zarówno dla państwa rumuńskiego, jak i polskiego. Chodzi o zakończenie odbudowy cmentarza poległych w I wojnie światowej, którzy dzisiaj spoczywają na wieki w miejscowości Łambinowice.

Wiemy, że Łambinowice to miejsce szczególne dla narodu rumuńskiego. Objęliśmy opieką ten cmentarz ze względu na to, że tu spoczywają żołnierze, a więc ludzie, którzy oddali swoje życie za wolność swoich ojczyzn. Należy im się pamięć i szacunek.
Zdjęcia:
Polska i Rumunia uczestniczą w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki zainicjowanym w 2014 r. Spotkania odbywają się na różnych szczeblach (prezydentów, ministrów spraw zagranicznych i obrony). Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniu możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie.
Polska w ramach Dopasowanej Wysuniętej Obecności (tFP – tailored Forward Presence) wspomaga pododdziały NATO działające w Rumunii. Wzmacniając bezpieczeństwo Rumunii, wzmacniamy bezpieczeństwo wschodniej i południowej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wszystkie działania tak Sojuszu jak i jego poszczególnych członków mają charakter defensywny i odstraszający. Są wynikiem adaptacji NATO do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa.
Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii jest wyposażony w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, a także sprzęt wspierający ich funkcjonowanie w rejonie ćwiczeń. Ich głównym zadaniem jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód. PKW Rumunia liczy do 250 żołnierzy.
Autor: ŁK
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci podsumowali długi weekend majowy
- „Młoda Scena NCPP”- konkurs dla młodych artystów. Sprawdź, jakie nagrody czekają uczestników
- Do 20 maja niektórzy przedsiębiorcy mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej
- Zdał egzamin i stracił prawo jazdy po kilku godzinach. 18-latek z gminy Zdzieszowice zatrzymany za brawurę
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły