środa, 22 września 2021

Startują Igrzyska Paraolimpijskie. Trzymamy kciuki za naszych!

 źródło: paralympic.org.pl/FB Bartłomiej Mróz

Wśród 89 reprezentantów Polski są związani z Opolszczyzną paralekkoatletka Barbara Bieganowska-Zając i parabadmintonista Bartłomiej Mróz. 

XVI Igrzyska Paraolimpijskie oficjalnie rozpoczęte. Polscy zawodnicy będą rywalizować w Tokio o medale w 12 dyscyplinach. Województwo opolskie będą reprezentować Barbara Bieganowska-Zając i Bartłomiej Mróz.

Barbara Bieganowska-Zając (wcześniej Niewiedział) mieszka we Frączkowie. Na co dzień trenuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie. Lekkoatletka jest niepełnosprawna intelektualnie w stopniu lekkim. Pani Barbara już nie raz przysporzyła Polsce i Opolszczyźnie powodów do dumy. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku zdobyła złoty medal na 800 m. Na Igrzyskach w Londynie w 2012 zdobyła złoty medal na 1500 m i tytuł mistrzyni na tym dystansie obroniła w Rio w 2016 roku. Z Brazylii przywiozła jeszcze paraolimpijski brąz za 400 metrów. W Tokio pobiegnie na swoim koronnym dystansie, czyli na 1,5 km.

Celuje jak wiadomo w najwyższy punkt, czyli będę chciała walczyć o złoto. Mam jednak 3 mocne rywalki, w tym Japonkę. Mam nadzieję, że te treningi, którym się poświęciłam przez 4 lata zaowocują mi w tym starcie.
Barbara Bieganowska-Zając, mistrzyni paraolimpijska w wyp. dla radia DOXA

Bartłomiej Mróz pochodzi z Kędzierzyna-Koźla, ale mieszka i trenuje już w Warszawie. Sportowiec od urodzenia nie ma prawego przedramienia, ale zupełnie nie przeszkadza mu to w uprawianiu parabadmintonu, którym od lat święci tryumfy. Jego największym sukcesem są 2 złote medale w singlu i w deblu przywiezione z Mistrzostw Europy w Para-Badmintonie w Rodez (Francja) 2018.

To jest debiut tej dyscypliny na Igrzyskach Paraolimpijskich. Czekaliśmy na to wiele lat. Oczekiwania mam takie, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony, a co do wyniku nie mam oczekiwań. Ja chcę się cieszyć każdym momentem na korcie, który będzie wyjątkowy.
Bartłomiej Mróz, parabadmintonista w wyp. dla radia DOXA

Bartłomiej Mróz będzie to chorążym polskiej reprezentacji na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Zachęcamy do kibicowania tym dzielnym sportowcom!

autor: IT

Gość w kawiarence

Facebook