sobota, 27 lutego 2021

Student Politechniki Opolskiej opracował egzoszkielet

 źródło: Politechnika Opolska

Paweł Sadkowski zaprojektował urządzenie, które można wykorzystać chociażby w medycynie np. przy wykrywaniu chorób związanych z niewłaściwą motoryką ludzkiej kończyny.

Absolwent Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej przyznaje, że takie rozwiązanie kiełkowało mu w głowie już od czasów technikum. Egzoszkielety to urządzenia współpracujące z człowiekiem, które już od kilku lat wspomagają nas w wykonywaniu różnych zadań.

Posiadają różne zastosowania, kształty i zadania. Najbardziej kojarzone są dzięki kinematografii science-fiction ze wzmacnianiem siły mięśni wybranych kończyn. Tematem tego typu urządzeń zawsze było zainteresowane wojsko. Z czasem zastosowanie odnalazły także w przemyśle i tworzeniu animacji filmowych. Moim celem była budowa egzoszkieletu, który będzie w stanie mierzyć pozycje kątowe stawów ludzkiej ręki w czasie rzeczywistym. Cały układ pomiarowy został wykonany z druku 3D. Urządzenie umożliwia swobodny ruch bez krępowania. Opracowałem także jednostkę sterującą, odpowiadającą za komunikację z egzoszkieletem. Napisałem także aplikację w języku Python, która wyświetla aktualne kąty ramienia, tworzy wykres i zapisuje dane do pliku.
Paweł Sadkowski, absolwent Politechniki Opolskiej

Praca dyplomowa była wykonana pod kierunkiem dr. inż. Rafała Gasza. Jak podkreśla promotor, dyplomant sam zaprojektował i zaprogramował urządzenie i jest to projekt rozwojowy. Zbudowany przez inżyniera Sadkowskiego egzoszkielet ma możliwości pomiaru ruchów ręki w różnych kątach bez oporów.

źródło: Politechnika Opolska/ GP

Gość w kawiarence

Facebook