niedziela, 1 sierpnia 2021

Sukces śledczych z Opola. Rozbili nigeryjsko-polski gang

 źródło: KWP Opole

Funkcjonariusze opolskiego CBŚP i Prokuratury Okręgowej w Opolu wytropili i rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie przebywali na terenie woj. opolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego i są podejrzani są o wyłudzenie 1,7 mln dolarów na szkodę niemieckiej firmy. Według ustaleń policji mężczyźni włamali się na elektroniczne konto pocztowe przedsiębiorstwa, zdobyli niezbędne dane, a następnie wysyłali żądania zapłaty zobowiązań liczone w milionach dolarów podając swoje numery kont.

Historia zaczęła się od porażającego odkrycia jednej z niemieckich firm. Przedsiębiorstwo zostało oszukane na blisko 1,7 mln dolarów. Trop prowadził do Polski, dlatego sprawą zajęli się policjanci z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji i prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Opolu. Niestety dane osób przekazane przez stronę niemiecką i wskazujące na związek ze sprawą się nie potwierdziły. Śledczy musieli rozpocząć analizę sytuacji od nowa. Zebranie nowych śladów i informacji zajęło im prawie miesiąc, ale dzięki wytężonej pracy wytypowali osoby mogące mieć związek z przestępstwem.

Z ich ustaleń wynika, że członkowie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej włamali się na konto poczty elektronicznej przedsiębiorstwa, a następnie podszywając się pod kontrahentów żądali zapłaty za wykonaną usługę czy towar. Pracownicy firmy mając świadomość zobowiązania przelewali pieniądze oszustom. Ponadto podejrzani mieli korzystać ze sfałszowanych lub skradzionych dokumentów, w tym paszportów francuskich, holenderskich i portugalskich w celu uzyskiwania polskich dokumentów na pobyt czasowy w naszym kraju, podając jednocześnie nieprawdziwy adres zamieszkania.

Policjanci CBŚP wytropili podejrzanych i przeprowadzili w minionym tygodniu akcję na terenie woj. opolskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Zatrzymali 5 osób, w tym 3 Nigeryjczyków oraz obywatela Polski i Ukrainy. Podczas działań zabezpieczyli 5 sfałszowanych paszportów różnych państw, tj. Portugalii, Francji i Holandii oraz dokumenty nigeryjskie i niemieckie. Mundurowi przejęli także blisko 50 kart bankomatowych, dokumenty i karty telefoniczne. Zabezpieczyli blisko 2,6 mln zł na rachunkach bankowych oraz 25 tys. zł w gotówce.

Policja_akcja
źródło: KWP Opole

W międzyczasie pracownik jednego z banków w Brzegu skontaktował się z policją, bo rozpoznał fałszywy paszport u klienta, który chciał założyć konto. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu zatrzymali Nigeryjczyka posługującego się fałszywym dokumentem i przekazali informację o takim zatrzymaniu funkcjonariuszom CBŚP. Szybko połączono te wątki, a podejrzany mężczyzna okazał się elementem układanki.

Zatrzymanym przedstawiono już zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia mienia znacznej wartości, posługiwania się sfałszowanym dokumentem czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Decyzją sądu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych, wobec szóstej zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Z ustaleń śledztwa wynika, że niemiecka firma może nie być jedyną poszkodowaną w wyniku działania grupy.

policja_akcja
źródło: KWP Opole
policja_akcja
źródło: KWP Opole
źródło: KWP Opole/IT

Gość w kawiarence

Facebook