Baner reklamowy dla PPP
niedziela, 28 listopada 2021

Świąteczne dekoracje. Stwórz z nami stroik!

 autor: Opole-News

Magia świąt nie tworzy się sama. To my musimy o nią zadbać. Nie tylko swoim zachowaniem czy prezentami, ale także…ozdobami. Jak przygotować dom na święta i jakie stroiki są w tym roku najmodniejsze? Zapytaliśmy florystów.

Już od początku adwentu rozpoczęło się totalne, świąteczne szaleństwo. Wiele osób biega po mieście nie tylko za upominkami dla bliskich, ale także za najpiękniejszymi dekoracjami. Propozycji jest wiele – od wianków na drzwi, po stroiki na komodę czy wigilijny stół.

świąteczny wianek
autor: Opole-News

Trendy

Floryści najczęściej korzystają z jodły nobilis. To takie igliwie, które zasusza się na gałązce i nie będzie nadmiernie osypywać. Oprócz tego eksperci biorą na warsztat sosnę, która ma ładne i długie igły. W kwiaciarniach znajdziemy też propozycje z tujami czy cisami. Co ciekawe, floryści nie boją się też wykorzystywać w kompozycjach…zeszłorocznych gałęzi świerkowych. Choć nie mają one igieł, sama struktura gałęzi sprawia, że materiał jest intrygujący.

Jeśli chodzi o barwy, w tym roku niekwestionowanym królem jest złoty. To symbol bogactwa. Oprócz tego, dominuje kojarzona z pozytywnymi uczuciami i świętami – czerwień. Jak zaznacza Justyna Manderla, florystka, pojawiają się także propozycje z kolorem różowym. W końcu nie każdy musi iść krok w krok za trendami i może zażyczyć sobie kompozycję z ulubionym kolorem.

świąteczne stroiki
autor: Opole-News

Justyna Manderla, florystka z kwiaciarni „Zielona Gęś”, proponuje stroik w koszyczku. Zaczynamy oczywiście od znalezienia lub zakupu odpowiedniego koszyka. Następnie do środka montujemy dobrze nawilżoną gąbkę florystyczną. Trzeba ją odpowiednio przyciąć i dopasować.

szykowanie stroika świątecznego
autor: Opole-News

Gąbkę przykrywamy mchem. Niestety nie może być to ten znaleziony w parku czy w lesie, ponieważ roślina jest w Polsce chroniona. Można go zakupić w kwiaciarniach, bądź w internecie. Mech musimy „przyhaftkować” czyli zamontować. Najlepiej zrobić to za pomocą cienkiego drucika albo… wsuwek do włosów.

jak zamontować świecę w stroiku autor: Opole-News

Następnie do stroika montujemy świecę. Ona także ma być przymocowana na drucikach, z których ma stworzone tzw. nóżki. Najpierw taki drucik nagrzewamy w płomieniu, a następnie wbijamy w wosk. Najlepiej w 4 punktach, ponieważ świeca ma wtedy największą stabilność.

To jeszcze nie koniec. Czas na ozdoby. W naszym stroiku nie może zabraknąć bombek, szyszek czy kuleczki z bawełny. Te malutkie elementy montujemy przy pomocy gorącego kleju lub poznanego już wcześniej…drucika. W świątecznym stroiku obowiązkowo musi być błysk i tutaj z pomocą przychodzą nam bombki połyskujące, perłowe czy matowe. Na końcu, aby było jeszcze piękniej, montujemy świąteczną kokardę.

świąteczny stroik
autor: Opole-News

To zrobisz sam!

Proste stroiki świąteczne może wykonać każdy z nas. Wystarczy do tego trochę zmysłu artystycznego i chociażby…kubek. Bardziej rozbudowane kompozycje wymagają od nas zakupu świecy, igliwia, bombek, suszonych owoców czy liści i szyszek.

stroik świąteczny autor: Opole-News

Nasza propozycja do samodzielnego skomponowania to choineczka w świątecznym kubku. To dekoracja szybka i kompaktowa, która świetnie sprawdzi się na małym stoliku kawowym. Do jej wykonania potrzebujemy odpowiedniego naczynia i malutkiego cyprysa. To właśnie te rośliny przypominają miniaturowe choinki. Zakupionego cyprysa wyjmujemy z doniczki i wkładamy bryłę korzeniową do kubka. Całość zdobimy świąteczną kokardą i gotowe.

 

A jeśli ktoś chciałby pójść w zupełną prostotę, wystarczy, że kupi ozdobną gwiazdę betlejemską. Najpopularniejsza jest oczywiście ta czerwona, ale są też odmiany – kremowe, żółte czy różowe. Wystarczy, że dokupimy do poisencji ozdobną osłonkę i piękny stroik świąteczny jest gotowy.

Florystka z gwiazdą betlejemską
autor: Opole-News
autor: IT

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Gość w kawiarence

Facebook