Święto Trzech Króli. W tym roku bez kolorowych pochodów
Święto Trzech Króli jest jednym z najważniejszych w Kościele katolickim. Mistyczna wizyta przybycia do Dzieciątka trzech magów i oddania pokłonu Jezusowi, jest różnie obchodzona w zależności od wyznania.
Nazwa tej uroczystości, czyli Święto Trzech Króli jest używana potocznie. Poprawnie to Święto Objawienia Pańskiego. Nazwa ta mocniej oddaje klasyczne rozumienie istoty wydarzenia jakim byłą celebracja całości pojawienia się na świecie Jezusa przez wizytę Trzech Króli, chrzest w Jordanie, aż po pierwszy cud w Kanie Galilejskiej.
Kościoły wschodnie kładą nacisk na stare opowiadania na temat przybycia króli do Jezusa. Tradycyjnie wspomnienie tej wizyty było celebrowane podobnie jak same Boże Narodzenie. Kościół zachodni natomiast największą wagę przywiązuje do świętowania dnia narodzin Chrystusa. Inne wydarzenia są obchodzone oddzielnie i bez większej oprawy.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że słowo mag w starożytności i średniowieczu oznaczało coś innego niż dziś. W tamtych czasach mag to uczony. Bibliści wskazują również na brak podania liczby tajemniczych magów. Tradycja mówi o 3, lecz jest to owiane pewną kontrowersją. Niektórzy wskazują, że mędrców mogło być 4 lub nawet 12.
Królowie przynieśli Dzieciątku dary. Było to kadzidło, złoto i mirra. Ich imiona Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się dopiero w VII wieku. Wiele osób twierdzi, że napisane przez ministranta kredą na drzwiach C+M+B podczas kolędy, wzięło się właśnie od pierwszych liter imion Trzech Króli. To jednak mit. Litery te są skrótem od „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”.
Od 2009 roku w Polsce zaczęto organizować barwne Orszaki Trzech Króli. W kolorowych pochodach brały udział całe rodziny. W tym roku, ze względu na pandemię, nie będzie tradycyjnego już przemarszu w największych, polskich miastach. Kuria diecezji opolskiej sugeruje, aby wierni świętowali organizując:
- Mini orszaki, które będą polegać na odegraniu jasełek w kościele lub zorganizowaniu koncertu. Można również przejść wokół kościoła w Orszaku za Trzema Królami. Ważne, żeby stosować się do obowiązującego reżimu sanitarnego.
- Orszak kolęd, czyli aby 5.01 w godzinach od 17:00 do 20:00 w kościele, gdzie znajduje się szopka i żłóbek z Dzieciątkiem, zorganizować wieczór kolędowy. Kulminacyjnym punktem wieczoru byłoby zaśpiewanie o 19:00 kolędy Mędrcy Świata. Nagranie lub zdjęcie z kolędowania można przesyłać do Fundacji Orszak Trzech Króli. Dzięki temu powstanie kolędowa mapa Polski.
- Orszakowy challange kolędowy, czyli aby same rodziny nagrały filmik, na którym wspólnie kolędują w domu i umieściły go na FB z hasztagiem #koledujmyrazem. Każde wideo powinno kończyć się nominacją innych 3 rodzin zachęcając do wykonania kolędy. Nagrania można zamieszczać w Internecie do 2.02.2021 r.
Od 2011 roku 6 stycznia, czyli Święto Objawienia Pańskiego, jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
autor: JZ/IT
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji