środa, 21 kwietnia 2021

Święto Uniwersytetu Opolskiego. To już 27 lat uczelni 

 autor: ŁK

Największy ośrodek akademicki na Opolszczyźnie obchodzi swoje urodziny. Tegoroczne obchody są jednak skromniejsze, bo obostrzenia sanitarne nie pozwalają na spotkania w szerokim gronie.  Uniwersytet powstał w 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej i opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  

Nie odbyło się uroczyste posiedzenie senatu, nie doszło do corocznych spotkań ze studentami. Jedynie w południe nastąpiła prezentacja popiersia Karola Cebuli, przyjaciela uczelni, hojnego darczyńcy i Honorowego Senatora Uniwersytetu Opolskiego. Rzeźbę wykonał prof. Marian Molenda, a odsłonięcia wraz z prof. Markiem Masnykiem dokonał Krzysztof Cebula, syn przedsiębiorcy.

Pomnik mojego ojca mógłby stanąć w wielu miejscach Opola czy regionu, jednak wzgórze jest ku temu miejscem najlepszym na świecie.
Krzysztof Cebula, syn przedsiębiorcy i filantropa Karola Cebuli

Z okazji tego wyjątkowego dnia, prof. dr hab. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego wystosował specjalny list do całej społeczności akademickiej. Czytamy w nim o początkach największej opolskiej uczelni wyższej.

Nosimy dziś w sobie poczucie dumy i satysfakcji z naszych i naszych poprzedników osiągnięć. Szacunek dla przeszłości, ale też świadomość wyzwań stojących przed nami pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość. O tym stopniowym oswajaniu się z myślą o uniwersytecie w Opolu, o bardzo nieśmiałych początkowo pomysłach z lat 50. i 70. oraz żarliwych dyskusjach w środowisku młodej opolskiej inteligencji lat 80. przypominałem każdego roku, 10 marca, w rocznicę przyjęcia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o utworzeniu w Opolu uniwersytetu.
prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego

W dalszej części listu rektor wymienia zmiany w funkcjonowaniu uczelni, wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Wspomina jak rok temu, dwa dni po święcie uczelni zawiesił zajęcia dydaktyczne. Wierzył, że to przejściowa sytuacja. Jednak edukacja zdalna towarzyszy studentom do dziś i potrwa najkrócej do 30 września, jak wynika z najnowszego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Już trzeci semestr zajęcia dydaktyczne odbywają się w trybie zdalnym; stopniowo staramy się przywrócić tradycyjną formę edukacji. Ale przecież nawet najlepiej zorganizowany proces kształcenia na odległość nie zastąpi przekazywania wiedzy w sali wykładowej, bezpośrednich kontaktów, także w relacji mistrz - uczeń.
prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego

List zakończył życzeniami dla wszystkich studentów, wykładowców, pracowników i przyjaciół Uniwersytetu Opolskiego.

Dziś o godzinie 19:00 odbędzie się również jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń związanych z kolejną rocznicą powstania uczelni. W tym roku online. Jest to coroczny koncert w Studenckim Centrum Kultury. Podczas wydarzenia zostaną wykonane największe przeboje dawnego kina: Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszy czy Mieczysława Fogga. Zaśpiewają Łukasz Szuba, Piotr Tłustochowicz, Gabriela Szymańska oraz Aleksandra Turoń. Usłyszymy piosenki z takich hitów kinowych jak “Szpieg w masce”, “Manewry miłosne”, „Zapomniana melodia” czy „Piętro wyżej”. W trakcie wydarzenia zostanie również przedstawiony film podsumowujący ostatni rok Uniwersytetu Opolskiego.  Link do wydarzenia będzie dostępny na stronie UO.

autor: JZ

Gość w kawiarence

Facebook