wtorek, 19 stycznia 2021

Szczepienia w Kędzierzynie-Koźlu. Podano pierwsze dawki

 Fot. A.Liszka/ SP ZOZ Kędzierzyn Koźle

Szczepionka firmy Pfizer i BioNTech dotarła już na Opolszczyznę. Pierwsze dawki preparatu wszczepiono kadrze medycznej szpitala w Kędzierzynie-Koźlu.

Jarosław Kończyło, dyr. szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, dr Grzegorz Duszel, naczelny lekarz oraz Danuta Szeliga, naczelna pielęgniarka, byli pierwszymi w regionie, którzy przyjęli szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Szczepienia są światłem w tunelu do powrotu do normalności. Mam nadzieję, że ta normalność do nas wróci po zaszczepieniu dużej części społeczeństwa. Korzystam ze szczepień profilaktycznych, moje dzieci są szczepione i jak pokazuje do-świadczenie życiowe jest to proces i bezpieczny i skuteczny. Szczepienia na COVID to mobilność i otwartość na świat, a ja nie wyobrażam sobie zamkniętego świata.
Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu
Zostałem ukształtowany zawodowo na gruncie medycyny akademickiej, z szacunkiem i respektem dla autorytetów naukowych. Nie miałem w związku z powyższym żadnego problemu z podjęciem decyzji o przystąpieniu do tego szczepienia, które uznaję za fundamentalne do powstrzymania pandemii. Gdybym miał jakiekolwiek wątpliwości lub odmienne poglądy w tym temacie nie wyobrażam sobie codziennej pracy w zawodzie lekarza.
dr Grzegorz Duszel, naczelny lekarz SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu

Szczepionki w ramach Narodowego Programu Szczepień, dostępne będą w trzech punktach SP ZOZ w Kędzierzynie Koźlu, tj. przy ul. 24 kwietnia, ul. Judyma oraz ul. Harcerskiej. Do pierwszego szczepienia zdeklarowało się ponad 55% procent personelu. To jednak dane na dziś, ponieważ zapisy na szczepienia dla personelu medycznego wydłużono do 28 grudnia. .

Sama procedura szczepienia przeciw wirusowi SARS-CoV-2 nie różni się od standardowego szczepienia. Wszystko odbywa się przy zachowaniu reżimu sanitarnego – z dezynfekcją i utrzymaniem odległości. Każdy przed szczepieniem wypełnia ankietę informacyjną oraz potwierdza zgodę na otrzymanie szczepionki. Po zebraniu podstawowego wywiadu i sprawdzeniu przez lekarza koniecznych parametrów, zdrowia osoba szczepiona jest proszona o podanie wybranego ramienia i po przygotowaniu szczepionki następuje proces iniekcji.

Punkty badań i szczepień są na bieżąco dezynfekowane i wietrzone zgodnie z zaleceniami – co najmniej raz na godzinę. Po szczepieniu konieczne jest pozostanie w poczekalni przez ok. 30 min. Po poinformowaniu personelu o dobrym samopoczuciu i uzyskaniu terminu podania drugiej dawki szczepionki, będzie można opuścić punkt szczepień.

źródło: OUW/IT

Gość w kawiarence

Facebook