poniedziałek, 8 marca 2021

Szczepienie w domu? To już możliwe

 źródło: Pexels

Na Opolszczyźnie funkcjonują 172 punkty szczepień. Wsparciem i uzupełnieniem dla nich są teraz 3 wyjazdowe zespoły, które potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach.

To ukłon w stronę osób, które nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Chodzi przede wszystkim o tzw. pacjentów leżących. Wyjazdowe punkty uzupełnią sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Taką usługę będą wykonywać 2 zespoły prowadzone przez Krapkowickie Centrum Zdrowia oraz 1 zespół prowadzony przez Eliasmed z Opola.

W przypadku szczepienia wykonywanego przez mobilny zespół nie można rejestrować się przez internet czy telefonicznie, np. przez infolinię 989. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień należy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych. Liczy się zatem wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego. Procedura szczepienia mobilnego jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po iniekcji obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, medycy są przygotowani, aby pomóc pacjentom w domu.

Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne.

Od 1 do 17 lutego 2021 r. w gminach na terenie Opolszczyzny zgłoszono 697 potrzeb transportowych do punktów szczepień. W tym okresie wykonano już 337 transportów.

źródło: NFZ/IT

Gość w kawiarence

Facebook