środa, 6 lipca 2022

Szpital tymczasowy w Opolu zakończył działanie. Czas na podsumowanie

 fot. USK Opole

Blisko 2 tys. pacjentów przez rok i trzy miesiące działalności przyjął szpital tymczasowy w Opolu. Placówka funkcjonowała od końca grudnia 2020 roku i ostatecznie przestała działać 1 kwietnia tego roku. Była to największa lecznica w województwie opolskim ukierunkowana na przyjmowanie pacjentów z ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem.

Pierwszy przyjęty 27 grudnia 2020 roku pacjent otworzył nową erę w opolskiej medycynie. Ten szpital ze względu na swoje możliwości przyjmował najtrudniejszych pacjentów. Mieliśmy bardzo dużo stanowisk intensywnej terapii odpowiednio wyposażonych, ale też i z odpowiednim personelem. To wszystko już jest mam nadzieję za nami, natomiast okres ten był bardzo trudny. Zarówno tzw. fala alfa jak i przedostatnia delta.
Marek Piskozub, kierownik szpitala tymczasowego w Opolu

Jak wskazuje Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego szpital tymczasowy wpłynął również na leczenie pacjentów niezakażonych koronawirusem.

Ten szpital zabezpieczył województwo w pełnym zakresie i pozwolił na odciążenie pozostałych szpitali. Chociażby Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie mogliśmy się skupić na leczeniu pacjentów niecovidowych.
Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

W szczycie ostatniej fali koronawirusa personel szpitala tymczasowego w Opolu opiekował się nawet 150 pacjentami dziennie. Średnia śmiertelność wśród osób, które tu trafiły wynosi ponad 40%.

 

źródło: Radio DOXA/ Fabian Miszkiel

Facebook