piątek, 15 stycznia 2021

Tarcza PFR. Opolskie Porozumienie przedstawiło szczegóły

 Autor: Łukasz Kołtowski

5 stycznia Rada Ministrów przyjęła uchwały ws. nowelizacji Tarczy Finansowej PFR i nowego programu dla MŚP, czyli tzw. „Tarczy Finansowej PFR 2.0”. Obydwie na wniosek wicepremiera Jarosława Gowina.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program oferujący pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.

Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Przede wszystkim nowelizacja wprowadza zmianę, dzięki której finansowanie z Tarczy 1.0. będzie bezzwrotne. Pojawiają się też nowe narzędzia pomocy dla sektora MŚP.

Tarcza 1.0 zakładała pomoc dla małych, mikro i średnich przedsiębiorstw i była to tarcza zwrotna. Decyzją Rady Ministrów, na wniosek wicepremiera Jarosława Gowina, mamy nowelizację w sprawie tarczy PFR 1.0 i pomoc na poziomie 7,5 mld zł staje się pomocą bezzwrotną. Mamy też zupełnie nowe narzędzie finansowe. Do kieszeni przedsiębiorców w ramach Tarczy PFR 2.0 trafi 13 mld – 6,5 mld dla mikro i 6,5 mld dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Paweł Kurtasz, Porozumienie

Liczba branż, które mogą ubiegać się o wsparcie wzrosła i obecnie jest ich 45. Są wśród nich m. in. przedsiębiorcy prowadzący działalność fizjoterapeutyczną, obiekty sportowe, działalność fotograficzną, turystyczną, hotele i inne obiekty zakwaterowania.

Pomoc ma być udzielona szybko, a procedury przyznania wsparcia ograniczone do minimum. Wnioski można składać elektronicznie w 18 bankach, a subwencja będzie wypłacana już od 15 stycznia.

Przedsiębiorcy otrzymają pomoc do 28 lutego. Zachęcamy, żeby właściwe branże w jak najszybszym terminie składały wnioski. Trzeba pamiętać, że warunkiem otrzymania wsparcia jest właściwy wpis PKD. Ich szeroki wachlarz ma spowodować to, żeby jak najwięcej przedsiębiorców skorzystało z pomocy. Przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków, m. in. wykazać, że dochód między 2019 a 2020 rokiem wyraźnie spadł.
Justyna Soppa, Porozumienie

Przypominamy, ze dla dużych przedsiębiorstw rząd opracował Tarczę dla Dużych Firm o wartości 25 mld zł. Więcej o pomocy w ramach Tarczy 2.0. można przeczytać TUTAJ

autor: SI

Gość w kawiarence

Facebook