środa, 22 września 2021

Telefon i czat. SOS dla dzieci już działa

 źródło: Pixabay

Wystarczy zadzwonić pod numer 800-12-12-12 lub skorzystać z internetowego czatu. W taki sposób dzieci i nastolatkowie skorzystają z darmowej poradni psychologicznej.

Uruchomienie całodobowego telefonu zaufania i czatu internetowego ma wesprzeć dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej. Eksperci wskazują, że sytuacja od wielu lat jest trudna, a z badań wynika, że co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy rówieśniczej, co szósty się okaleczał, a 7 % przyznaje się do próby samobójczej.

Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, stałeś się celem ataku w internecie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod darmowy numer 800 12-12-12 lub napisz na internetowym czacie. Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać anonimowy. Eksperci pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.
Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka

Czas pandemii jest szczególnie trudny dla młodych. Przez niemal rok nie spotykali się z równieśnikami w szkole, nie wygłupiali na przerwach, nie bawili na urodzinach czy na szkolnych dyskotekach. Coraz trudniej radzą sobie z izolacją spowodowaną pandemią koronawirusa. To wszystko sprawia, że natychmiastowej pomocy psychiatrycznej potrzebuje ponad 600 tys. dzieci i młodzieży.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka wspomogła Telekomunikacja Polska (obecnie Orange), jako operator telekomunikacyjny zaangażowany społecznie w pomoc dzieciom. Dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Czat również jest darmowy, nie wymaga logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika – brpd.gov.pl.

źródło: PAP/IT

Gość w kawiarence

Facebook