środa, 6 lipca 2022

„Treny Katyńskie” – Koncert upamiętniający rocznicę zbrodni katyńskiej

 fot. CMJWLambinowiceOpole

Już 11 kwietnia br. o godz. 11.00 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się koncert „Treny Katyńskie”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej przy współpracy z  Muzeum II Wojny Światowej i Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.

Treny Katyńskie są utworem kameralnym na sekstet złożony z instrumentów smyczkowych i dętych oraz głos solowy. Ideą dzieła jest pogłębione kontemplowanie ofiary jaką złożyli nasi Bohaterowie rozstrzelani przez NKWD wiosną 1940 roku. Wydarzenie ma być dowodem naszej pamięci i symbolem społecznej więzi z rodzinami zamordowanych Polaków. Mimo oczywistego martyrologicznego kontekstu tego okresu polskiej historii, kompozytor odchodzi od pompatycznego dramatycznego stylu, a pragnie skupić się na przeżyciach subtelnych dotykających sferę osobistej refleksji.

Utwór składa się z 6 części i dwóch recytatywów. Interdyscyplinarny charakter koncertu dopełnia tekst poezji Władysława Sebyły, choreografia w wykonaniu jednego tancerza oraz wizualizacje multimedialne.

Twórcą kompozycji jest Adam Tański. Laureat nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015) oraz I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym „W kręgu europejskich organów barokowych” w Katowicach (2014). Był także półfinalistą międzynarodowych konkursów organowych: im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2013), im. L. Janačka w Brnie (2012), im. J. S. Bacha w Wiesbaden (2009).

Koncert jest bezpłatny, adresowany do wszystkich chętnych, którzy potwierdzą swój udział do 8 kwietnia w sekretariacie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu (e-mail: renata.wojciechowska@ipn.gov.pl, tel.: 77 406 83 20.

Opole News objęło wydarzenie patronatem.

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Facebook