poniedziałek, 8 marca 2021

Tygrys znowu w opolskim ZOO!

 Źródło: ZOO Opole

Wielbiciele dużych kotów mają powody do radości. Po 24 latach do opolskiego ZOO trafił tygrys syberyjski. Wkrótce dołączą do niego lwy.

Nowy lokator opolskiego ogrodu zoologicznego ma na imię Diego i trafił do Opola z Krakowa.

Załadunek w Krakowie przebiegł bezproblemowo. Szczęśliwie dojechaliśmy do naszego ogrodu, gdzie Diego zamieszkał. Teraz kot musi odpocząć i poznać nowy teren oraz jego opiekunów.
Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego ZOO.

Infrastruktura dla kotów

Przedstawiciele tych pięknych, ale bardzo niebezpiecznych zwierząt zamieszkiwały już niegdyś opolski ogród, ale nie przeżyły powodzi z 1997 r. O sprowadzeniu dzikich kotów mówiło się od dawna, jednak plany udało się zrealizować dopiero w tym roku.

Na przeszkodzie stała między innymi infrastruktura. Sprowadzenie lwów i tygrysów do Opola wiązało się bowiem z wybudowaniem odpowiedniego wybiegu, najbardziej zbliżonego do naturalnych warunków występowania zwierząt, a co za tym idzie – bardzo kosztownego. Trzeba było również zadbać o właściwe przeszkoleniem pracowników ogrodu. Spędzili oni w krakowskim ZOO kilka dni, mogąc poznać zwyczaje, charakter i sposób pracy ze zwierzęciem.

Bardzo ważne dla nas było możliwie najwierniejsze oddanie warunków, w jakich te zwierzęta żyją w naturze. Mam tu na myśli między innymi obszerne wybiegi, naturalne i piaszczyste podłoże, dostęp do cieków wodnych oraz drewnianych podestów i konarów, z których tygrysy lubią obserwować okolicę.
Grzegorz Rolik, asystent działu hodowlanego w opolskim ZOO.

Pracownicy opolskiego ZOO podkreślają, że minie jeszcze trochę czasu, zanim zwiedzający zobaczą Diega. Zwierzę musi mieć teraz dużo spokoju, aby zaaklimatyzować się w nowym domu. Przebywa obecnie w zamkniętym wybiegu, ale wkrótce zostanie mu udostępniony wybieg zewnętrzny. Diego, wraz z lwami pokaże się zwiedzającym opolski ogród prawdopodobnie po świętach wielkanocnych.

Źródło: ZOO Opole/SI

Gość w kawiarence

Facebook