wtorek, 19 stycznia 2021

Uczelnie z regionu z ministerialnym wsparciem

 źródło:UO, PO, PWSZ w Nysie

Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska i PWSZ w Nysie otrzymają spory zastrzyk gotówki z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Łącznie na Opolszczyznę trafi ponad 28 mln złotych.

10 mln złotych dofinansowania otrzyma kierunek lekarski Uniwersytetu Opolskiego. Ta sama uczelnia otrzyma jeszcze 3 mln złotych na wsparcie kierunków około medycznych i 3,2 mln złotych na inwestycję w Domu Studenta “Niechcic”. Planowana jest przebudowa budynku, aby zapewnić żakom bezpieczne warunki w trakcie epidemii.

Cieszymy się, bo wnioskowaliśmy akurat o 3,2 mln na remont akademika "Niechcic". Musimy go dostosować do potrzeb epidemicznych. Moduły, które obecnie składają się z dwóch pokoi i jednej łazienki, przekształcić w moduły o dwóch pokojach i dwóch niezależnych łazienkach. Tak, aby te zasady epidemiczne zamieszkiwania w jednym miejscu, mogły zostać zachowane. Będzie także przebudowany węzeł wentylacyjny, tak aby poprawić przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Całość inwestycji to w łącznie 3,6 mln złotych, więc 400 tysięcy to jest nasz wkład własny.
Maciej Kochański, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego

Dużo większy remont akademika “Pryzma” planuje wykonać Politechnika Opolska. Otrzyma na ten cel aż 8,5 mln złotych. Dodatkowo uczelnia otrzyma 1 mln złotych na wsparcie kierunków około medycznych.

Jeśli chodzi o przebudowę akademika, to chcemy zrobić kopię tego co jest w Zygzaku. Aby zwiększyć komfort mieszkania, stworzymy studentom mieszkania modułowe. Na dwa pokoje będzie przypadała łazienka i aneks kuchenny. Na każdym piętrze będzie pralnia, pokoje cichej nauki, a na parterze pokoje dla niepełnosprawnych studentów.
Tomasz Ciecierski, Politechnika Opolska

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie z ministerialnej kasy otrzyma 1,4 mln złotych na kierunki około medyczne oraz 1,2 mln złotych na modernizację akademika. Chodzi przede wszystkim o dostosowanie budynku do wymogów sanitarnych.

Wystąpiliśmy o takie środki, aby dostosować nasz akademik do warunków w jakich nam przyszło funkcjonować w czasie pandemii COVID-19. Chcemy umożliwić studentom większy dostęp do łazienek. Każdy pokój powinien mieć swoją indywidualną. Poza tym mamy studentów z całego świata i nie możemy się wstydzić jeśli chodzi o warunki zakwaterowania. Ta druga kwota 1,4 mln to jest subwencja przekazana dla uczelni w związku z niezbędnymi kosztami funkcjonowania kierunków medycznych w trakcie pandemii. Chodzi o zabezpieczenie środków ochrony osobistej. To są też niesamowite pieniądze. To nie tylko płyny, to także maseczki. Mamy mniejsze grupy studentów. Koszty kształcenia są o wiele, wiele większe.
prof. Przemysław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie

Jak dodał rektor uczelni, chodzi o kierunki: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i dietetykę. To te, gdzie zajęcia prowadzi kadra medyczna a sami studenci są obecni w szpitalach.

O wsparcie dla opolskich uczelni zabiegał Marcin Ociepa, wiceminister MON i poseł Ziemi Opolskiej.

Podpisanie umów z uczelniami nastąpi jeszcze w tym roku.

Gość w kawiarence

Facebook