poniedziałek, 21 czerwca 2021

Unijny Certyfikat COVID jest już aktywny

 źródło: pacjent.gov.pl

Ten QR kod to elektroniczne zaświadczenie, które pozwoli na bezpieczne i swobodniejsze przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Można go pobrać z Internetowego Konta Pacjenta.

Certyfikat będzie wystawiany osobom od 12. roku życia, ponieważ w Polsce jest już możliwe szczepienie nastolatków od tego wieku. Swój indywidualny kod będzie można pobrać po 14 dniach od daty zakończenia procesu szczepienia. Zielony paszport otrzymają też ozdrowieńcy. W ich przypadku bezpieczne podróżowanie będzie możliwe przez 180 dni od daty otrzymania pozytywnego testu PCR. Certyfikat dla podróżnych, którzy zdecydowali się na test i mają negatywny wynik, będzie dostępny w ciągu 48 godzin od daty wykonania badania.

Nasz kraj jest w grupie siedmiu państw, które są już gotowe do wydawania certyfikatów  w pierwszym możliwym terminie, czyli od 1 czerwca.
Adam Niedzielski, minister zdrowia

Certyfikat można pobrać w formie cyfrowej przez:
– Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
– aplikację mojeIKP (po 25 czerwca),
– aplikację mObywatel (po 25 czerwca).

Zielony paszport będzie można też pobrać w formie papierowej w punktach szczepień lub u lekarza/pielęgniarki w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Certyfikaty będą wydawane po każdej z dawek szczepionki z wyraźnym oznaczeniem cyklu (1/2, 2/2, 1/1).

Certyfikat będzie honorowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. System będzie stopniowo powiększany o podobne rozwiązania tworzone w innych krajach. O poszerzeniu systemu unijnego decydować będzie Komisja Europejska.

W czasie kontroli przez odpowiednie służby kod QR będzie skanowany specjalną aplikację “Unijny Certyfikat Covid”. Aplikacja po 10 czerwca będzie dostępna w Google i AppStore.

Uwaga! Wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca. 

Dołącz do grupy Opole News na Facebooku i stań się częścią naszej społeczności. Dzięki temu nie umknie Ci żaden, ważny temat. 

źródło: pacjent.gov.pl/IT

Gość w kawiarence

Facebook