Baner reklamowy dla PPP
sobota, 27 listopada 2021

Unijny certyfikat COVID już działa. Które kraje go uznają?

 źródło: MZ

Zaszczepieni, ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa mogą już swobodniej podróżować z indywidualnym paszportem zdrowotnym. W Polsce zaświadczenie podało już ponad 5,6 mln osób.

Certyfikaty COVID-19 są wydawane i weryfikowane w 26 państwach UE (poza Irlandią) oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Dokumenty zaświadczają o szczepieniu przeciwko COVID-19, o negatywnym wyniku testu lub o powrocie do zdrowia. Certyfikaty są bezpłatne i dostępne we wszystkich językach UE, w formacie cyfrowym i papierowym. Zawierają kod QR z podpisem cyfrowym.

Unia Europejska przynosi korzyści swoim obywatelom. Europejskie cyfrowe zaświadczenie COVID-19 jest symbolem otwartej i bezpiecznej Europy, która ostrożnie się otwiera, stawiając na pierwszym miejscu ochronę zdrowia naszych obywateli.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE
Jak działa Unijny Certyfikat Covid?

Unijny Certyfikat COVID znajduje się też w aplikacji mObywatel. Z tej elektronicznej opcji dokumentu można korzystać nawet bez dostępu do internetu. Do 1 lipca wygenerowano już ponad 200 mln zaświadczeń COVID-19 w Europie. W Polsce pobrano już 5,6 mln certyfikatów. Swoje QR kody mają głównie osoby w pełni zaszczepione. Paszport COVID jest ważny od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

źródło: PAP/IT

Gość w kawiarence

Facebook