Plac Sebastiana 7
środa, 10 sierpnia 2022

Uroczyste otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Czeskiej w Opolu. [Zdjęcia]

 fot. ŁK

Dziś otwarty został Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej w Opolu. Uroczystość została zorganizowana przez Ambasadę Republiki Czeskiej w Polsce. 

Celem powstania konsulatu ma być pogłębienie relacji polsko-czeskich. Konsulat poza swoimi typowymi działaniami takimi jak wydawanie paszportów czy potwierdzanie dokumentów będą działać w pozostałych dziedzinach konsularnych, czyli w kontaktach naukowych, kulturalnych i biznesowych. W konsulacie na razie pracować będzie 4 pracowników, którzy zapewnią obywatelom Czech obsługę prawną w ojczystym języku i pomoc w każdej sytuacji. Konsulat mieści się przy ulicy ul. Ozimskiej 184.

konsulat
fot. ŁK
fot. ŁK
konsulat
fot. ŁK
fot. ŁK
fot. ŁK
Konsul honorowy dr Artur Żurkowski, fot. ŁK
fot. ŁK
fot. ŁK

Nie jest to jednak pierwsza placówka dyplomatyczna Czech w Opolu. W latach 1920-1921 działał Konsulat Generalny Republiki Czechosłowacji. Miał on siedzibę przy ulicy Piastowskiej 22. Dzisiaj widnieje tam tablica upamiętniająca wsparcie i pomoc, którą konsul dr Jilji Porizek wraz z personelem konsulatu udzielali mniejszości polskiej, w burzliwym okresie powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku przeprowadzonego 20 marca 1921 roku.

Konsulat_Czechoslowacji
fot. PK
konsulat
fot. PK

Autor: JZ

Facebook