środa, 6 lipca 2022

USA rozmieszczą F-35 i F-15 na Krecie

 Źródło: Układ Sił

Stany Zjednoczone, jak podała w środę grecka gazeta „eKahtimerini” zwróciły się do greckiego MSZ i MON z prośbą o pozwolenie na rozmieszczenie 10 wielozadaniowych myśliwców F-35A i 14 myśliwców bombardujących F-15E w bazie Souda na Krecie. Według informacji amerykańskiego rządu pojawienie się samolotów w bazie planowane jest na połowę lipca. Obecność ich tam ma służyć przeprowadzeniu ćwiczeń i innych operacji. Z bazy na Krecie Amerykanie mogą operować we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz na Morzu Czarnym. 

Amerykańska propozycja wywołała zaniepokojenie w prasie tureckiej. Wraz z samolotami na Krecie ma pojawić się około 500 osób personelu. W Grecji, poza Soudą, Stany Zjednoczone używają dwóch baz w centrum kraju oraz jednej w Aleksandroupoli na płn.wschodzie, jako wsparcia logistycznego na granicach NATO.

Z kolei w Turcji USA wykorzystują trzy bazy, z których największa w regionie wschodniego Morza Śródziemnego to Incirlik. Różne napięcia między Ankarą a Waszyngtonem powodują, że turecka prasa reaguje z niepokojem na rozmieszczenie amerykańskiego lotnictwa na terytorium sojusznika Turcji w NATO i zarazem adwersarza na Morzu Egejskim. Gdyby nie te napięte relacje, sprawę rozmieszczenia dodatkowych amerykańskich myśliwców, w związku z konfliktem na Ukrainie oraz obecnością Rosji w Syrii i Libii, należałoby postrzegać jedynie przez pryzmat wzmocnienia NATO w na południowo-wschodniej flance.

Cały artykuł dostępny jest na stronie Układu Sił: USA rozmieszczą F-35 i F-15 na Krecie

Autor: Jan Wójcik – Układ Sił

Artykuł powstał dzięki współpracy z Układem Sił, magazynem z zakresu geopolityki, stosunków międzynarodowych, historii, bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, wojny informacyjnej i tematyki pokrewnej.

Facebook