Baner reklamowy dla PPP
niedziela, 28 listopada 2021

USA zrywa z restrykcyjnym zakazem podróży z Polski

 źródło: Pixabay

Od listopada w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 podróżni z Polski będą mogli przylecieć do Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła zniesienie restrykcyjnych zakazów podróży.

Przypomnijmy. Od marca 2020 tzw. travel ban niemal uniemożliwiał wjazd do USA tym, którzy w ciągu 14 dni przed wylotem znajdowali się na terenie państw ze Strefy Schengen, w tym Polski. Od listopada granice znowu otwarto dla tych, którzy posiadają ważną wizę lub autoryzację ESTA (w ruchu bezwizowym) oraz są zaszczepieni przeciw COVID-19 szczepionką uznaną przez WHO. Dodatkowo każdy pasażer musi okazać linii lotniczej negatywny wynik testu na koronawirusa przed wejściem na pokład samolotu.

Negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 musi być rezultatem badania wykonanego w ciągu trzech dni przed podróżą. Kolejnym ważnym wymogiem jest obowiązek noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos. Zwolnione z wyżej wymienionych wytycznych będą dzieci.

Pewną niewiadomą jest jedynie kwestia czy władze waszyngtońskie uznają wszystkie szczepionki. Ten problem dotyczy przede wszystkim preparatu AstraZeneca, powszechnie stosowanego w całej Europie, w tym w Polsce. Nie jest on jednak oficjalnie uznawany przez USA. Na ten moment akceptowalnymi szczepionkami będą te zatwierdzone przez amerykański urząd FDA (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson) oraz znajdujące się na liście WHO (AstraZeneca, Covishield, Sinopharm, Sinovac).

 

 

 

 

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Gość w kawiarence

Facebook