W Opolu odsłonięto mural poświęcony zmarłemu Zbigniewowi Wodeckiemu [Zdjęcia]

Dzień przed 60. Jubileuszowym Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki (8.06) został odsłonięty „Muzyczny mural” im. Zbigniewa Wodeckiego przy ul. Krupniczej 4. W wydarzeniu wzięli udział m.in. córka artysty, Katarzyna Wodecka-Stubbs, prezydent miasta Opola oraz okoliczni mieszkańcy. Autorem dzieła jest Marcin Czaja, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Dzieło ukazuje wielkiego artystę, który nie tylko stworzył piękne piosenki, ale też stał się charyzmatycznym multiinstrumentalistą. Grafika przedstawia trzy wizerunki Zbigniewa Wodeckiego: jako wokalista, skrzypek oraz trębacz. Mural oficjalnie odsłoniła Katarzyna Wodecka-Stubbs wraz z prezydentem Opola, Arkadiuszem Wiśniewskim.
Galeria zdjęć:
Opole to Stolica Polskiej Piosenki i wielokrotnie jesteśmy z tego dumni. Za tym też idą konkretne wydarzenia, konkretne czyny. Jednym z takich wydarzeń są „Muzyczne murale”, które od paru lat staramy się odsłaniać – ten jest już czwarty. To dzieło jest wyjątkowe, lecz wybór był bardzo trudny, ponieważ w tym roku napłynęło ponad 30 prac. Nie jest łatwo wybrać coś takiego, co się spodoba wszystkim, co będzie honorowało artystę i stanowiło piękne wspomnienie po nim. Myślę, patrząc na Państwa reakcje, nam się udało wybrać fantastyczny projekt, który będzie sławił Opole w całej Polsce.
W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczył spory tłum osób, z czego była zadowolona córka wokalisty:
Cieszę się, że tak dużo ludzi jest z nami. Rzeczywiście Opole chciało zobaczyć mural. Mamy piękny mural, wyjątkowy projekt, który jest ciekawy graficznie. Skala jest niesamowita, robi wrażenie. Uważam, że należy się Zbigniewowi Wodeckiemu takie miejsce, gdzie można usiąść, gdzie są drzewa, gdzie można chwilę pomyśleć i posłuchać muzyki.
Tradycyjnie podczas uroczystości wystąpił Akademicki Chór Politechniki Opolskiej, który zaśpiewał takie utwory jak: „Pszczółka Maja” , „Lubię wracać tam gdzie byłem”.
Zbigniew Wodecki to wielokrotny laureat nagród na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Został dwukrotnie nagrodzony Nagrodą Artystycznej Polskiej Estrady „Prometeusz”, dwukrotnie wygrał Fryderyka oraz Złotego Fryderyka. Zdobył w swoim dorobku również nagrodę dziennikarzy podczas 2. Międzynarodowego Festiwalu Interwizji.
W 2021 roku została również odsłonięta jego gwiazda na Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu.
W Opolu zostały odsłonięte również pozostałe trzy murale:
- Mural Anny Jantar – mieści się na budynku przy ulicy Rzemieślniczej 8. Autorem projektu jest Bruno Neuhamer, powstał w 2020 roku
Galeria zdjęć:
- Mural Krzysztofa Krawczyka- piosenkarz wielokrotnie pojawiał się na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, występował w zespole Trubadurzy. Jego postać znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Krakowskiej 34 A. Dzieło zostało wykonane ponownie przez Bruno Neuhamera
Galeria zdjęć:
- Mural Andrzeja Nowaka – kompozytor i gitarzysta heavymetalowy z grupy rockowej TSA oraz Złe Psy. Autorem grafiki jest Michał Węgrzyn – DEMENZ- malarz, muralista, ilustrator. Mural możemy zobaczyć na ścianie kamienicy przy ulicy Ściegiennego 7 a
Galeria zdjęć:
Autor: Piotr Franiczek
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji