Plac Sebastiana 7
czwartek, 11 sierpnia 2022

Ważne dla rodziców! W poniedziałek pierwsze wypłaty „300 plus”

 fot. Pixabay.com

Jak informuje Sebastian Szczurek regionalny rzecznik ZUS na Opolszczyźnie, pierwsze wypłaty „300 plus” już w najbliższy poniedziałek (18 lipca), kiedy to rusza wypłata „wyprawki szkolnej” dla dzieci. Pieniądze z programu „Dobry Start” będą przelewane bezpośrednio na rachunki bankowe odbiorców, a powinny do nich trafić w ciągu 5 dni roboczych od daty przyznania świadczenia.

To już drugi okres świadczeniowy, w którym to ZUS samodzielnie przyznaje i wypłaca środki na wyprawkę szkolną. Szacuje się, że w całej Polsce przed najbliższym rokiem szkolnym z tego wsparcia skorzysta ponad 4,4 mln dzieci. Na przykład w roku szkolnym 2021/2022 na Opolszczyźnie rodzice, opiekunowie i kierujący placówkami opiekuńczo-wychowawczymi złożyli ponad 71 tys. wniosków o wypłatę 300 zł. Wnioski te objęły niemal 100 tys. dzieci z regionu. Wartość przelewów zrealizowanych przez opolski ZUS przekroczyła 29,5 mln zł. – Wnioski o świadczenie dobry start na zbliżający się rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca 2022 r. do 30 listopada 2022 r. Po tym terminie wypłata wyprawki szkolnej będzie niemożliwa.
Sebastian Szczurek regionalny rzecznik ZUS na Opolszczyźnie

Podobnie jak w zeszłorocznej edycji, wnioski mogą być składane wyłącznie elektronicznie przez trzy kanały, tj. Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia. Obecnie do wnioskodawców ZUS zostały skierowane pierwsze informacje o przyznaniu świadczenia, które zostały umieszczone na portalu PUE ZUS. W kolejnych dniach będą sukcesywnie wysyłane kolejne informacje o przyznaniu świadczenia. Powiadomienie o umieszczeniu informacji o przyznaniu świadczenia zostanie przekazane na adres mailowy wskazany przez wnioskodawcę we wniosku. Gdy w sprawie zajdzie konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów zostanie skierowane wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany sms-em wysłanym na numer telefonu wskazany we wniosku. ZUS na rozpatrzenie wniosku o świadczenie Dobry Start, który został złożony do 31 sierpnia ma czas do 30 września 2022 roku.

Źródło: Radio Doxa/ ZUS/TZB

Facebook