niedziela, 16 stycznia 2022

Zmiany na rynku nieruchomości. Zyskają najemcy

 źródło: Pexels

Senat przyjął przepisy zwiększające dostępność lokali na wynajem. Ma się też znacząco podnieść ich standard.

Przepisy, przygotowane w resorcie rozwoju, pracy i turystyki, mają być impulsem do budowy mieszkań na wynajem, których wciąż jest zbyt mało. Skorzystać z nich mają przede wszystkim najemcy o niższych dochodach.

Dostęp do mieszkania to jedno z podstawowych dóbr związanych z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej. Pakiet mieszkaniowy zawiera szereg rozwiązań ważnych dla poprawy sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa. Rząd powinien wspierać swoich obywateli, dlatego z zadowoleniem przyjąłem decyzję Senatu
Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i turystyki.

Co się zmieni?

Przede wszystkim zwiększy się dotacja dla samorządów na budowę mieszkań społecznych i komunalnych. W przypadku tych pierwszych, grant może wynosić do 35% wartości, w przypadku drugich – aż 80% kosztów nowej inwestycji. Zyskają też działające w wielu miastach Towarzystwa Budownictwa Społecznego i ich mieszkańcy. Wprowadzone zostaną m.in. premie remontowe dla TBS-ów starszych niż 20 lat, a lokatorzy w perspektywie czasu będą mogli się starać o niższy o 20% czynsz.

Zmiany odczują także beneficjenci programu „Mieszkanie na start”, ponieważ będą mogli dojść do własności zajmowanych mieszkań nawet bez zdolności czynszowej. Po spełnieniu określonych warunków, przewidziano dla nich również możliwość otrzymania dopłat do czynszu.

Nowe rozwiązania to także ukłon w stronę seniorów. Wygospodarowano bowiem pulę środków przeznaczonych na tworzenie powierzchni wspólnych w budynkach komunalnych. Będą mogli z nich korzystać właśnie najstarsi mieszkańcy.

Odtąd łatwiej ubiegać się o dodatek mieszkaniowy. Dodatkowo, dla osób dotkniętych skutkami ekonomicznymi COVID-19, będzie on wyższy.

Więcej o nowych przepisach przeczytacie TUTAJ

Autor: SI

Facebook