niedziela, 16 stycznia 2022

Wiedeńska Gala Noworoczna w Filharmonii Opolskiej

 fot. Facebook/Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera

Od czwartku w Filharmonii Opolskiej trwa cykl koncertów w ramach Wiedeńskiej Gali Noworocznej. W tym roku opolscy muzycy postawili na klasyczną operetkę J. Straussa „Zemsta Nietoperza”. 

Zemsta Nietoperza to operetka napisana w drugiej połowie XIX wieku przez Johanna Straussa (syna). Muzyczny spektakl po swojej premierze bardzo szybko trafił na największe sceny w Europie, na stałe dołączając do klasyki gatunku. O sukcesie kompozycji zadecydowały jej skoczna, porywająca muzyka oraz błyskotliwe dialogi oparte na interesującej fabule.

Mimo że libretto operetki oryginalnie napisane zostało w języku niemieckim w Opolu, wystawiane jest w języku polskim (tłum. Julian Tuwim). Muzyczna warstwa dzieła pozostaje jednak niezmieniona. Przekład utworu na język polski pozwala publiczności w pełni zrozumieć sens przedstawionej fabuły, a reżyserowi (reż. Henryk Konwiński) umożliwia uaktualnianie niektórych dialogów.

Za wokalno-aktorską część operetki odpowiedzialni są liczni soliści zaproszeni na tą okazję do Filharmonii Opolskiej. Solistom na scenie niezmiennie towarzyszą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej oraz Chór Filharmonii Opolskiej. Na deski filharmonii gościnnie zawitał też chór „Angelus Cantat” z Głubczyc.

W Internecie nadal dostępne są bilety na kolejne spektakle, do udziału, w których zapraszamy wszystkich melomanów i miłośników teatru muzycznego.

autor: ŁB

fot. Facebook/Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera

Facebook