Baner reklamowy dla PPP
niedziela, 28 listopada 2021

Wkrótce e-recepty będzie można zrealizować za granicą!

 źródło: pacjent.gov.pl

Dzięki rozwojowi cyfryzacji w służbie zdrowia wystawioną w Polsce e-receptę wykupić będzie można za granicą. W tej chwili taką możliwość mają obywatele 9 krajów wspólnoty europejskiej. W ciągu najbliższych kilku miesięcy do tego grona mają dołączyć obywatele Polski i Holandii.

Takie rozwiązania działają już sprawnie w Portugalii, Francji, na Malcie, w Finlandii, Estonii, w Czechach, w Chorwacji, Luksemburgu i Hiszpanii. Będąc na wakacjach czy w czasie służbowej podróży nie pozostaniemy bez dostępu do lekarstw. Jeśli zapomnimy np. zabrać leków, które przyjmujemy na co dzień, bądź dany preparat nam się skończy – wystarczy znaleźć w sieci aptekę połączoną z systemem „Moje zdrowie@UE”.

Dodatkowo w ramach systemu wkrótce za granicą lekarze w razie nagłej potrzeby będą mieć wgląd do przetłumaczonej karty pacjenta. Zawierać ma ona podstawowe dane na temat stanu naszego zdrowia takie jak: alergie, choroby przewlekłe i przepisane na nie leki oraz wszczepione implanty czy szczepienia. Dzięki temu proces diagnozowania pacjenta ma ulec skróceniu.

W Polsce system jest prowadzony przez Rządowe Centrum e-Zdrowia, które stało się krajowym punktem kontaktowym. Zmiany mają znaczenie dla zdrowia osób podróżujących, a także dla stale mieszkających za granicami Polski, ponieważ dostęp do dokumentacji medycznej z kraju staje się coraz to łatwiejszy dla medyków i bezpieczny dla pacjentów.

źródło: ec.europa.eu

Gość w kawiarence

Facebook