poniedziałek, 21 czerwca 2021

Wojewoda mobilizuje gminy do promowania szczepień

 autor: IT

Okazuje się, że do przyjęcia preparatów przeciw COVID-19 najbardziej trzeba zachęcać osoby powyżej 60 i 70 roku życia. Sławomir Kłosowski apeluje zatem do samorządów o indywidualne namowy mieszkańców i walkę o pieniądze na lokalne potrzeby.

O możliwościach oraz o sposobach promocji szczepień, Sławomir Kłosowski poinformował podczas wideokonferencji włodarzy wszystkich 71 gmin z Opolszczyzny.

Myślimy o stworzeniu dodatkowych zespołów mobilnych szczepiących na terenie województwa. Chcielibyśmy, aby to szczepienie mogło odbyć się też u seniora w domu, pod konkretnym adresem.
Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski

Każda gmina w kraju otrzyma dofinansowanie na organizację działań promujących szczepienia przeciwko COVID-19. Wysokość środków uzależniona jest jednak od liczby mieszkańców gminy. Miejscowości do 30 tys. obywateli mogą zyskać 10 tys. złotych, większe gminy z liczbą mieszkańców nieprzekraczającą 100 tys. mają szanse otrzymać 20 tys. złotych. Kolejne, duże gminy do 500 tys. mieszkańców, otrzymają nawet 30 tysięcy, a gminy powyżej pół miliona obywateli mogą powalczyć o 40 tys. złotych.

Kolejną propozycją dla zwiększenia zainteresowania szczepieniami są konkursy dla obywateli, jakie przygotował rząd.  Pierwszy z nich „Gmina na Medal #SzczepimySię, w którym wygraną jest 100 tys. złotych dla pierwszych 500 gmin w Polsce, w których poziom wyszczepienia mieszkańców przekroczy 67%.

Małe gminy, do 30 tysięcy mieszkańców, jeśli uzyskają najwyższy poziom wyszczepienia mogą dostać milion złotych na dowolne działania wpisujące się w strategię przeciwdziałania COVID-19 na swoim terenie. Ta formuła wydatkowania jest bardzo szeroka. Gminy od 30 do 100 tysięcy mieszkańców - 3 z najwyższym odsetkiem szczepień w Polsce też otrzymają po milionie.
Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski

Z kolei w konkursie na „Najbardziej Odporną Gminę” można wygrać nawet 2 mln złotych dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców. Jak podkreślił wojewoda walka o środki na lokalne wydatki jest ważna, ale priorytetem jest przede wszystkim zdrowie mieszkańców regionu, które można uzyskać dzięki szczepieniom.

źródło: OUW/IT

Gość w kawiarence

Facebook