wtorek, 19 stycznia 2021

Wojewódzkie plany drogowe. Lista inwestycji jest długa

 źródło: Pixabay

Prawie 100 mln złotych wyda w 2021 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich na inwestycje i wydatki bieżące. W planach m.in. kompleksowa przebudowa DW 454 Jastrzębie – Ziemiełowice.

63,5 miliona złotych na inwestycje i 35,5 miliona złotych na wydatki bieżące. Taki plan finansowy na ten rok ma Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Jest o około 2,5 mln więcej w stosunku do ubiegłego roku. W tej kwocie są wszelkie remonty nawierzchni. W tym roku nowością będzie położenie cienkich warstw uszczelniających drogi. To ważne dla komfortu korzystania z dróg i dalszego utrzymania nawierzchni.
Bartłomiej Horaczuk, dyr. Zarządu Dróg Wojewódzkich

Kończone są inwestycje rozpoczęte jeszcze w roku 2020 i dofinansowywane z Regionalnego Programu Operacyjnego. To m.in. przebudowy odcinka Kujawy – Zielina na DW 409 za ponad 7 milionów złotych, w Biestrzykowicach na DW 454 również za ponad 7 milionów złotych czy na odcinku Jastrzębie – Ziemiełowice na tym samym trakcie za 13 milionów złotych. Za 9 milionów złotych 10 kilometrów dróg wojewódzkich otrzyma nowe nawierzchnie.

W 2020 zaplanowaliśmy takich inwestycji 7, a zrealizowaliśmy 13. To pokazuje, że to jeszcze wszystko może się zmienić. Zdarza się, że dysponujemy oszczędnościami poprzetargowymi i właśnie z nich realizujemy kolejne przedsięwzięcia.
Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego
grafika chodniki
źródło: UMWO

Jednym ze sposobów uzupełniania luki finansowej przy realizacji inwestycji jest współpraca z samorządami lokalnymi. W tym roku jedną z największych takich inwestycji będzie ulica Opolska w Krapkowicach na drodze nr 415. To nitka, która nabrała nowego znaczenia dla Krapkowic, bo prowadzi do świeżo oddanej przeprawy mostowej. We współpracy z samorządami gmin budowany jest chodnik w Bierawie przy DW 425, chodnik w Chudobie przy DW 494 w gminie Lasowice Wielkie, rozbudowane będą drogi 461 w Brynicy w gminie Łubniany oraz 487 w Roszkowicach w gminie Byczyna.

Województwo korzysta także z tzw. subwencji mostowej z rezerwy Ministerstwa Infrastruktury. W tym roku złożono wnioski na 6 milionów złotych na dwa mosty w Kopicach i Roszowicach. Są już też gotowe dokumentacje na kolejne mosty – w Podłężu Szlacheckim, Starych Kolniach, Nowym Świętowie czy Mikolinie.

grafika inwestycji
źródło: UMWO

Ponadto województwo uzyskało prawie 172 miliony złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych, co pozwoli na przebudowę niemal 23 kilometrów dróg. Podpisana jest już pierwsza umowa na przebudowę DW 462 – to 10 kilometrów dróg od Stobrawy, przez Kopanie, Łosiów aż po Krzyżowice za 68 mln zł.

W czasie konferencji poinformowano także o tworzeniu planu transportowego województwa opolskiego, którego celem jest określenie kierunków rozwoju transportowego regionu do 2030 roku. Dotyczy to infrastruktury drogowej, kolejowej, wodnej a także lotniczej.

źródło: UMWO/IT

Gość w kawiarence

Facebook