Wyposażenie szpitalne z CWK trafiło do opolskich szpitali
Podczas pandemii, na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu, stworzono tymczasowy szpital Covid’owy. Szpital na mocy rozporządzenia ministra właściwego, zamknięto. Budynek i sprzęt poddano dekontaminacja i przygotowano do transportu. W zasobach wyposażenia szpitala znajdowały się m.in. respiratory, kardiomonitory, reduktory tlenowe czy łóżka. Wartość sprzętu opiewa na 21 mln zł. Aby nie zalegał w magazynie, podjęto decyzję o jego przekazaniu opolskim szpitalom.
Sprzęt rozdysponowano według zapotrzebowania poszczególnych placówek medycznych. Najwięcej sprzętu trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie. Zdecydowały przede wszystkim względy zarówno zapotrzebowania jak i gotowości szpitali do niesienia pomocy ewentualnym pacjentom covidowym w przyszłości. Część sprzętu, który tutaj funkcjonował, znalazł się właśnie w opolskim USK i szpitalu w Nysie, ale też w innych placówkach, które stanowią w sumie 20 jednostek ochrony zdrowia.
Większość sprzętu pochodzi z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, który został przekazany na zasadzie użyczenia. W ciągu najbliższych dni rozpocznie się przywracanie budynku byłego szpitala tymczasowego do stanu pierwotnego. Potrwa ono do 13 grudnia, po czym Centrum Wystawienniczo-Kongresowe ma zostać zwrócone prezydentowi miasta Opola.
źródło: Radio Doxa/ Paweł Brol / oprac. PK
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji