poniedziałek, 21 czerwca 2021

Z wizytą na obwodnicy Niemodlina. Na jakim etapie jest budowa?

 źródło: GDDKiA

Inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców od lat chyli się ku końcowi. Ok. 11,5 kilometrowy odcinek w ciągu drogi krajowej nr 46 będzie oddany do użytku kierowców jeszcze w tym roku.

Obwodnica Niemodlina to będzie bardzo malownicza trasa pełna wzniesień i łuków, dzięki temu kierowcy nie powinni zasnąć za kierownicą. Droga posiadać będzie klasę GP (główną ruchu przyspieszonego) z dwoma węzłami drogowymi – Niemodlin i Sosnówka. Trasa rozpoczyna się przed miejscowością Brzęczkowice i łączy z obecnym przebiegiem DK46 tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Początkowo, na niemal 5-kilometrowym odcinku, jest to droga z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Sama trasa będzie dłuższa o około 2 km. Obecnie w linii prostej przez Niemodlin trzeba przejechać 9,5 km. Biorąc natomiast pod uwagę to, że obwodnica będzie przebiegać w całości poza obszarem zabudowanym, to będzie można tu jechać 100 km/h. W związku z tym szacujemy, że czas jaki będzie potrzebny na pokonanie tego odcinka to jakieś 7 minut, natomiast przejazd przez Niemodlin w godzinach szczytu czasami zajmuje nawet 30 min.
Rafał Pydych, dyr. GDDKiA w Opolu

Na budowie pracuje około 400 osób. Drogowcy układają warstwy podbudowy z kruszywa oraz podbudowy mineralno-bitumicznej pod jezdnię. Zrealizowane są już pierwsze odcinki z warstwą ścieralną. Trwają również prace brukarskie. Co ciekawe na samej trasie oprócz barier dźwiękochłonnych znalazły się też siatki ochronne dla nietoperzy.

Na większości odcinków jesteśmy na etapie warstwy wiążącej jezdni, czyli przedostatnia przed warstwą ścieralną. Bylibyśmy już dużo bardziej zaawansowani gdyby nie pogoda. Mieliśmy potężne problemy z rozmywaniem skarp. Straciliśmy około 2 miesiące produkcyjne przez kaprysy aury. W okolicach 20 lipca planujemy puścić ruch 2 km odcinkiem obwodnicy, ale nie traktujemy tej daty na sztywno. Na pewno całą obwodnicą będzie można przejechać 24 listopada.
Kamil Mazurkiewicz, dyrektor kontraktu w firmie Mota-Engil

Na nowej obwodnicy powstaje 18 obiektów mostowych, w tym najdłuższy blisko 300-metrowy most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską.

Na wszystkich 18 obiektach roboty są wysoce zaawansowane albo wręcz trwają prace wykończeniowe. Montowane są deski gzymsowe czy kolektory odwodnienia.
Marcin Bronkiewicz, p.o. zastępcy dyr. oddziału ds. inwestycji

Ostatnie prace trwają też przy budowie jednego z kluczowych elementów obwodnicy – węzła Niemodlin. W zakresie węzła Sosnówka kontynuowane są prace przy budowie ronda turbinowego w ramach łącznika, który zapewni komunikację pomiędzy drogą krajową nr 46 i przyszłą obwodnicą.

Zobacz zdjęcia z budowy:

obwodnica_Niemodlina
obwodnica_Niemodlina
obwodnica_Niemodlina
obwodnica_Niemodlina
obwodnica_Niemodlina
obwodnica_Niemodlina
Obwodnica_Niemodlina
Obwodnica_Niemodlina
Obwodnica_Niemodlina
Obwodnica_Niemodlina
Obwodnica_Niemodlina_budowa
Obwodnica_Niemodlina_budowa
obwodnica
źródło: GDDKiA/IT
autor: IT

Gość w kawiarence

Facebook