Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Zgłoszenie na 998 odbiorą operatorzy numeru 112

 źródło: OUW

Po 23 września dzwoniąc na straż pożarną połączenia nie odbierze dyżurny strażak, a operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W województwie opolskim rozpocznie się właśnie przełączanie numeru 998 na 112.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, odbiór zgłoszeń z numeru 998 odbywać się będzie w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Po wybraniu numeru 998 nadal będziemy mogli wezwać pomoc, jednak nie dodzwonimy się już do Straży Pożarnej, a do CPR. Dzięki tej zmianie operator CPR będzie mógł podjąć decyzję czy na miejscu zdarzenia będą potrzebne inne służby.

Mamy obowiązek tego, aby do końca 2021 roku przejść z numeru 998 pod numer 112, numer alarmowy ogólnoeuropejski powszechnie dostępny. Chcemy usprawnić, poprawić, ujednolicić wszystkie działania ratownicze na terenie województwa opolskiego.
Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski

Ditmar Kurzał, zastępca kierownika CPR w Opolu poinformował, że w praktyce przełączenie numeru 998 na 112 oznaczać będzie kilka zgłoszeń dziennie więcej.

Na jednego operatora około 5-6 zgłoszeń więcej na jednej zmianie. Jeżeli chodzi o numer 112 zgłaszający go "nie zakorkują", ponieważ mamy zastępowalność globalną, więc nawet jeżeli by te 6-7 telefonów, jeżeli będziemy mieć tyle operatorów na zmianie, to kolejne zgłoszenia polecą do pierwszego wolnego operatora w kraju. Ta zastępowalność odbywa się codziennie. Jako CPR w Opolu jako drugi CPR w kraju odbieramy najwięcej zgłoszeń z Polski.
Ditmar Kurzał, zastępca kierownika CPR w Opolu

Akcja przełączenia numeru alarmowego 998 obejmuje całą Polskę. Już wdało się ją zakończyć z sukcesem w np. województwie łódzkim i mazowieckim. Na swoją kolej czeka jeszcze m.in. województwo dolnośląskie, gdzie przełączanie numeru rozpocznie się 28 września.

Centra Powiadomień Ratunkowych przyjmują zgłoszenia w wielu językach oraz obsługują zgłoszenia typu eCall – ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych – oraz na podstawie wiadomości SMS.

Kilka lat wcześniej do Centrów Powiadamiania Ratunkowego przekierowano policyjny numer alarmowy – 997. W 2024 roku planowane jest z kolei przekierowanie numeru 999 – Państwowego Ratownictwa Medycznego – na 112 co zakończy proces koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

źródło: OUW/IT

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook