Plac Sebastiana 7
środa, 17 sierpnia 2022

Zmiany w egzaminach. Czy zdawalność wzrośnie?

 źródło: Pixabay

Maturzyści i ósmoklasiści otrzymali taryfę ulgową. Mniej lektur obowiązkowych czy obniżone progi punktowe – to wszystko ma im ułatwić zaliczenie egzaminów. Nowe przepisy wejdą w życie z końcem grudnia.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, decyzja o przygotowaniu nowej formuły egzaminów zapadła pod wpływem obecnej sytuacji epidemicznej, jak również analizy wyników ubiegłorocznych testów. Dla uczniów to oznacza złagodzenie dotychczasowych wymagań. Do egzaminów nie będzie już obowiązywać pełna podstawa programowa, ale stworzone na jej podstawie listy konkretnych zagadnień do każdego z przedmiotów. Warto jednak podkreślić, że zmiany te dotyczą wyłącznie trwającego roku szkolnego.

Najważniejsze zmiany dotyczące egzaminu ósmoklasistów:

źródło: MEN
źródło: MEN
źródło: MEN

Najważniejsze zmiany dla maturzystów:

źródło: MEN
źródło: MEN

Ostateczne wymagania egzaminacyjne poznamy w grudniu, w formie rozporządzenia. Opracowane na ich podstawie próbne arkusze egzaminacyjne zostaną udostępnione szkołom i uczniom w marcu przyszłego roku, na 2 miesiące przed właściwym terminem egzaminów.

Obecnie trwa etap konsultacji społecznych. Propozycje modyfikacji można zgłaszać do 27 listopada br. na adres: prekonsultacje@men.gov.pl

Szczegółowe informacje znajdują się Ministerstwa Edukacji i Nauki.

autor: AM, IT

Facebook