Jak klikać bezpiecznie? To podpowiadali eksperci na UO

Jak nie dać się okraść przez internet, nabrać na podejrzany SMS od kuriera lub wygraną w loterii szczepionkowej? Podpowiadali eksperci w ramach akcji „Bezpieczne klikanie – od przedszkola do seniora”.
Praktycy z dziedziny cyberbezpieczeństwa z Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz Krajowej Administracji Skarbowej na przykładach tłumaczyli jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas w internecie i jak się przed nimi bronić. Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Opolskim.
Obserwujemy zdecydowany wzrost transakcji oszukańczych, zwłaszcza po rozpoczęciu pandemii. Odkąd coraz więcej czasu spędzamy w cyberprzestrzeni - więcej kupujemy, więcej płacimy - wraz z tym trendem podążają też oszuści, którzy przygotowują coraz więcej akcji związanych z oszustwami w internecie. Metody oszustów są już dobrze znane, ale cały czas ewoluują np. są to wiadomości e-mail z linkami prowadzącymi do fałszywych stron bankowych, coraz więcej jest wiadomości SMS, gdzie oszuści podszywają się pod policję, kuriera, loterię szczepionkową czy zwrot z tarczy antykryzysowej.
Niestety przestępczość przenosi się do internetu. W tym roku np. do 31 sierpnia mieliśmy 75 rozbojów, natomiast jeśli chodzi o poszkodowanych w internecie to mamy ich setki, a rocznie ok. 2 tysięcy. Królują cały czas wyłudzenia przez portale aukcyjne, gdzie oferowana jest sprzedaż jakiś artykułów.
Przed budynkiem Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego przygotowano też specjalne stanowiska, na których można było poznać metody pracy poszczególnych instytucji.




autor: IT
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji