Operacja w „rozszerzonej rzeczywistości” w USK Opole
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu został przeprowadzony innowacyjny zabieg z zastosowaniem „rozszerzonej rzeczywistości”, a dokładniej przy pomocy obrazów holograficznych, jak w słynnym filmie science-fiction „Star Trek”.
Hologram był widoczny w sali operacyjnej przy użyciu oprogramowania MedApp i specjalnych okularów firmy Microsoft (HoloLens2).
Opisywany zabieg zakończył się sukcesem. Pacjentowi naprawiono zastawkę serca i już następnego dnia zgłosił on poprawę swojej wydolności wysiłkowej.
Odpowiedzialnymi za ten niecodzienny zabieg byli: dr hab. n. med. Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk i Jarosław Bugajski (kardiolodzy); Mateusz Stanisz (anestezjolog); Monika Świderska i Małgorzata Werner (instrumentariuszki); Danuta Radziszewska (pielęgniarka anestezjologiczna); Filip Żuczek (technik RTG). Asystę technologiczną zapewnili Jakub Kasprzak i Kacper Pabianek z MedApp, Tomasz Ogonowski z GE oraz Szymon Dziedzic (firma Abbott).
Wartym podkreślenia jest fakt, że to nie pierwsze tak innowacyjne przedsięwzięcie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Niedawno prof. Sacha na konferencjach w Orlando w Stanach Zjednoczonych i Londynie prezentował wyniki implantacji pompy wspomagającej pracę serca (Impella) oraz wszczepienia zastawki aortalnej metodą TAVI z dojścia przez tętnicę podobojczykową.
źródło: USK Opole
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji