Testy super robota w USK. Pomoże neurochirurgom

Operuje krócej i dokładniej oraz sprawia, że pacjent szybciej zdrowieje. Robot Excelsius GPS przechodzi testy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Specjalny system komputerowy umożliwia nawigację chirurgiczną z wykorzystaniem obrazów radiologicznych pacjenta. Ścieżkę pracy określa chirurg. Robot w czasie rzeczywistym wyciąga zatem swoje ramie i zgodnie z określoną trajektorią ruchów i z wykorzystanie specjalistycznych instrumentów chirurgicznych, wykonuje zadanie. To zdecydowanie skraca czas operacji.
Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg może tworzyć i zapisywać trajektorie, uzyskiwać do nich dostęp i przeprowadzać ich symulację.

Zdaniem neurochirurgów z USK, zrobotyzowana chirurgia kręgosłupa jest ogromną zaletą dla pacjentów. Przede wszystkim należy do technik mało-inwazyjnych pozwalających na zmniejszenie utraty krwi, umożliwia zwiększenie precyzji wykonywanego zabiegu i zdecydowanie skraca czas operacji. Dzięki temu pacjent szybciej wraca do sił a ewentualne powikłania są zminimalizowane. Dodatkową zaletą jest redukcja promieniowanie jonizującego na sali operacyjnej, co wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy chirurgów.

Testowany robot Excelsius GPS jest jednym z trzech dostępnych w Polsce, a w Europie jest ich zaledwie trzynaście.
źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny/ IT
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji