Opolska Policja wzbogaciła się o nowe samochody z napędem hybrydowym

Wczoraj (3.08) opolska policja powiększyła swój tabor o kolejnych 8 radiowozów z napędem hybrydowym. Koszt zakupu samochodów opiewał na nieco ponad 915 tys. zł., z czego 50 proc. sfinansowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
Zakupione radiowozy zostały rozdysponowane do komend powiatowych policji w: Prudniku, Oleśnie, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Głubczycach, Kluczborku oraz do komendy w Opolu.
Obecnie na wyposażeniu opolskiej policji znajdują się 24 pojazdy o napędzie hybrydowym co sprawia, że opolscy policjanci są bardziej ekologiczni oraz zwiększa się ich mobilność do realizacji zadań w terenach mocno zurbanizowanych.

Niezmiernie mi przyjemnie, że mogę dzisiaj zaprezentować efekt współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu z wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, a mianowicie to pojazdy hybrydowe, które będą służyć poprawie bezpieczeństwa na terenie województwa opolskiego. Udało się nam połączyć ekonomię z ekologią. Chcę zwrócić uwagę, że pojazdy hybrydowe mają niską emisję szkodliwych substancji do powietrza, a zarazem są bardzo ekologiczne i mają niskie spalanie.
W ramach porozumienia z WFOŚ w Opolu jest szansa na kolejne 10 radiowozów o napędzie hybrydowym, które zostaną zakupione w przyszłym roku. Policjanci są zadowoleni z tego typu pojazdów, bo jak sami podkreślają, spalanie jest naprawdę na satysfakcjonującym poziomie i mieści się w granicach do 4,5 litra na 100 kilometrów.
Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, dał wsparcie w postaci prawie pół miliona złotych na zakup tych 8 jednostek dla 7 jednostek komendy na terenie województwa w ramach właśnie ekologicznych patroli opolskiej policji. Oczywiście, jest promesa na kolejny rok na 10 tego typu pojazdów, gdzie łączy się ekologia z ekonomią, tak obniżamy emisję dwutlenku węgla do naszej atmosfery.

Nowe samochody to jednostki hybrydowe, wyposażone zarówno w silnik spalinowy, jak i elektryczny. W zależności od obrotów i prędkości samochód autonomicznie uruchamia, jeden z dwóch silników. Moc jednostki napędowej wynosi 170 koni mechanicznych, co pozwala na osiągniecie prędkości ok 200 km/h. Mimo mocnego napędu, średnie spalanie nie przekracza 5 litrów. Jest to spowodowane tym, że około jedna piąta jazdy tym samochodem odbywa się na silniku elektrycznym, który w głównej mierze ładowany jest z odzyskanej energii podczas hamowania. Koszt takiego radiowozu wraz z wyposażeniem to 115 tys. zł.
autor: PK
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji