Kontrole wody w Odrze i nadodrzańskich zakładów po masowym zatruciu ryb

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Tony śniętych ryb wyławiają straże rybackie, wędkarze, ekolodzy i wolontariusze w dolnym biegu rzeki. Zatruta fala minęła już województwo lubuskie.
W związku z sytuacją dzisiaj (11.08) Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu rozpoczyna codzienne badania wody z Odry w kilku lokalizacjach.
Na terenie naszego województwa próby będą pobierane w siedmiu punktach: na Kanale Kędzierzyńskim, Kanale Gliwickim i Odrze. Kończymy na jazie w Lipkach. Wszczynamy także kontrole w zakładach, które mają aktualne pozwolenia np. na zrzuty ścieków do rzeki Odry. Na te zakłady wkraczamy z kontrolami.
Ostateczna lista zakładów, które będą skontrolowane, nie jest jeszcze ustalona. Badania jakości i składu wody są prowadzone we współpracy z pozostałymi inspektoratami działającymi wzdłuż biegu Odry i potrwają co najmniej do wtorku (16.08).
Wcześniejsze pomiary na odcinku opolskim Odry – jak relacjonuje opolski inspektorat – wykazały podwyższoną zawartość chlorków i stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie. Jednak te wskazania nie są wiązane z pomorem ryb.
Nieoficjalnie spekulacje mówią o tym, że masowe śnięcie ryb – w wyniku zatrucia nieustaloną jeszcze substancją – mogło mieć miejsce w województwie dolnośląskim, prawdopodobnie w okolicach Oławy.
Źródło: Radio Doxa/ Tomasz Zbyszewski
Najnowsze artykuły
- Ponad 900 tysięcy złotych z budżetu województwa na projekty instytucji kultury
- Krótkie terminy na badanie tomografem w Opolu
- Piastonalia 2025 – co w programie
- Opolscy policjanci podsumowali długi weekend majowy
- „Młoda Scena NCPP”- konkurs dla młodych artystów. Sprawdź, jakie nagrody czekają uczestników