Co możesz zrobić, by żyć bardziej ekologicznie na co dzień? Eko inspiracje w Solarisie i Karolince

W piątek 19 w Solaris Center oraz w sobotę 20 sierpnia w CH Karolinka odbędą się wyjątkowe ekologiczne warsztaty, które poprowadzi znana propagatorka ekologicznego stylu życia Julia Wizowska. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Woskowijka to ciesząca się coraz większą popularnością wielorazowa i ekologiczna alternatywa dla folii aluminiowej i śniadaniowej. Jest to odpowiednio zaimpregnowany kawałek bawełnianego materiału, nasączony specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego, co zapewnia dłuższą świeżość przechowywanych produktów.
Jest on przeznaczony do pakowania rozmaitych produktów spożywczych, takich jak chleb, kanapki, warzywa i owoce, sery, a także kosmetyki zabierane w podróż. Taki rodzaj opakowania jest w 100% naturalny, nie tylko pomaga chronić środowisko i wspiera ideę zero waste, posiada też niezwykłe właściwości antybakteryjne. Pod wpływem ciepła rąk i nacisku przybiera kształt przedmiotu i zlepia się, opakowując wybraną rzecz. Sprawdzi się idealnie na wycieczce, pikniku oraz jako opakowanie na drugie śniadanie do szkoły czy pracy.
Warsztaty z robienia woskowijek odbędą się w piątek (19 sierpnia) w Solaris Center w godz. 15-18, natomiast w sobotę (20 sierpnia) w CH Karolinka w godz. 15-18, strefa przy Costa Coffee. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym są woskowijki, jak ich używać i jak o nie dbać, a następnie sami je wykonają.
Jeśli cenisz naturalne rozwiązania i chcesz ograniczyć użycie plastiku w Twoim domu, weź udział w naszych warsztatach z robienia woskowijek. Przekonasz się, że małe, codzienne zmiany to klucz do ekologicznych i wygodnych nawyków.
Używanie woskowijek to nie tylko chwilowa moda, lecz faktyczne działanie w kierunku ochrony środowiska, bo opakowanie takie jak plastikowa torebka śniadaniowa, folia spożywcza czy aluminiowa po jednorazowym zużyciu trafia do kosza, natomiast woskowijki są bawełniane i wielorazowe.
Co możesz zrobić, by żyć bardziej ekologicznie na co dzień?
Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Najwięcej zależy od zmiany codziennych nawyków.
- Zabieraj na zakupy własne, wielorazowe lub papierowe torby.
- Warzywa i owoce pakuj do wielorazowych worków, wykonanych np. ze starych firanek. Zrezygnuj z tzw. reklamówek zrywek.
- Szukaj produktów jak najmniej opakowanych lub w opakowaniach biodegradowalnych, nadających się do recyklingu lub też wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.
- Korzystaj z własnoręcznie wykonanych woskowijek!
Każdego roku na polski rynek trafia ok. 6 mln ton opakowań, z czego 40 proc. to opakowania z tworzyw sztucznych. W wyniku selektywnej zbiórki zbieranych jest ok. 1,5 mln ton, a do recyklingu trafia połowa tej masy. Możesz mieć wpływ na tę sytuację, przyjdź na warsztaty i zainspiruj się do zmiany nawyków!
Strony kampanii:
https://warsztaty-woskowijki.pl/
„Nie bądź plastik”: https://dontbeplastic.com/pl/
Źródło: Kamila Górczyńska-Żyżkowska/ NEPI Rockcastle sp. z o.o. – właściciel CH Karolinka i CH Solaris
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji