Osoby niepełnosprawne integrują się w Opolu [program]
8 września, 2022

Trwają XXI Dni Osób Niepełnosprawnych. W programie jest m.in. prezentacja rękodzieła artystycznego, miasteczko rowerowe i koncerty.
Uczestnicy mogą też skorzystać z porad ekspertów m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Na miejscu są także pracownicy lokalnych instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.
Co ważne, formuła i cel tej imprezy od 21 lat są takie same. Osoby z niepełnosprawnością, które żyją w różnych środowiskach na terenie naszego województwa, ich opiekunowie, wszyscy mieszkańcy naszego województwa są zapraszani na Plac Wolności, gdzie w ciągu dwóch dni prezentujemy niezwykłe wyroby osób niepełnosprawnych. Można je obejrzeć, można je kupić. A my też z roku na rok organizujemy coraz więcej punktów informacyjnych.
Przyjechaliśmy z Głubczyc z warsztatów terapii zajęciowej z naszymi uczestnikami. Są to osoby dorosłe, niepełnosprawne, które codziennie uczęszczają na zajęcia. Przyjechaliśmy z naszymi pracami. Są to różnego rodzaju wianki z naturalnych materiałów, są wianki z kwiatami sztucznymi, są anioły z gliny.
Mam orzeczenie o niepełnosprawności,ale jestem również wolontariuszem. Chociaż mam już 78 lat to mam też podopiecznych i staram się pomagać jak tylko mogę.
XXI Dni Osób Niepełnosprawnych w Opolu potrwają do piątku. W programie jeszcze m.in. konkurs kulinarny i prezentacja rękodzieła. Świętowanie zakończy koncert Orkiestry OSP Węgry pod batutą Andrzeja Bojarskiego.
Źródło: Radio Doxa/ Magda Giczewska – Pietrzak i Nikodem Lipczyński
Szczegółowy program w galerii:
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji